Péče ze všech sil? Starostlivým matkám hrozí syndrom vyhoření

tyden.cz 23. 10. 2014

Jsou na mateřské dovolené, mají zdravé děti, víceméně spokojené manželství. Přesto jsou věčně nevyspalé, unavené, často pláčou. Některé z nich pak s nepřítomnými pohledy bloumají po nákupních centrech. Žen, které postihne na mateřské dovolené syndrom vyhoření, je čím dál víc.

Jsou na mateřské dovolené, mají zdravé děti, víceméně spokojené manželství. Přesto jsou věčně nevyspalé, unavené, často pláčou. Některé z nich pak s nepřítomnými pohledy bloumají po nákupních centrech. Žen, které postihne na mateřské dovolené syndrom vyhoření, je čím dál víc.

"Chtěla bych mít chvíli klid, řekla jsem si pro sebe. A pak to ticho, klid a tma opravdu přišlo. Omdlela jsem," popisuje devětadvacetiletá Blanka Horešovská, jak se u ní poprvé projevil syndrom vyhoření. Letos v květnu se jednoho večera v rodinném domě v Odoleně Vodě sešla celá rodina. Blančin manžel měl na starosti obě dcery, ona vedle v kuchyni chystala večeři. Užívala si, že alespoň chvíli nemá děti na krku, když k ní z vedlejšího pokoje dolehl pláč tříměsíčního mimina, kňourání dvouapůlleté Emmy a manželův hlas, jak starší dceru okřikuje. "To byl pro mě spouštěč, protože to bylo přesně to, co nejvíc stresovalo i mě samotnou: když mě potřebovaly obě dcery najednou," popisuje.

Na mateřství se těšila, ale zatápělo jí od samotného začátku. Obě těhotenství měla kvůli problémům s ledvinami riziková. "Myslím, že mě hrozně vyčerpala už obě těhotenství." Ovšem s čím nepočítala, bylo to, jak na ni bude působit přítomnost dvou dětí v domě. "Emmu jsem byla zvyklá chovat hned, jak zaplakala. Když jsem to samé nemohla poskytnout mladší Editě, protože jsem v tu chvíli Emmě třeba utírala zadek, šíleně mě to stresovalo."

Podle odborníků stojí přesně tohle - snaha zvládnout víc, než je v lidských silách - v jádru všech případů syndromu vyhoření. "To, čemu se říká vyhoření, je výsledkem špatného nakládání s vlastními silami a nastavení priorit," shrnuje psychiatr Radkin Honzák, který o burnout syndromu - nejen mateřském, ale třeba i profesním - napsal knihu.

Syndrom vyhoření byl poprvé popsán v roce 1975 coby psychický kolaps vycházející z chronického stresu. Klíčovými symptomy jsou vyčerpanost, celková únava a slabost, nesoustředěnost, neochota komunikovat, stažení se, soukromé konflikty. V minulosti spojovali odborníci burnout syndrom nejčastěji s takzvanými pomáhajícími profesemi, jako jsou lékaři nebo ošetřovatelé, nebo s těmi, jejichž povolání je náročné na výkon a odpovědnost. Teprve v poslední době se ukazuje, že do nejohroženější skupiny patří také matky na mateřské.

- Jak vyvážit mateřské povinnosti a vlastní zájmy a touhy?

- Je košer, když ženu mateřství zas tak nebaví?

- Zvládají to lépe starší, nebo mladší matky?

- Jak říci dítěti ne?

To vše i mnohem více se dozvíte v aktuálním čísle časopisu INSTINKT, které je od čtvrtka v prodeji.

©2000-2015 Alfa Human Service