Kochleární implantát vrátil dítěti sluch

ČT1 22. 10. 2014

Tomáš VZOREK, moderátor: Vaše dítě neslyší. Takovou diagnózu se v Česku každý rok dozví asi 100 rodičů. Před 2 lety to krátce po narození slyšeli i rodiče Emilie Poštulkové z Darkovic na Hlučínsku. Lékaři doporučili kochleární implantát. Teď, rok po jeho zavedení, dítě slyší a začíná mluvit.

Iva PISKALOVÁ, redaktorka: K doktorům už 2-letá Emilie nemusí. Na logopedii ale několikrát měsíčně.

Jana BARVÍKOVÁ, Centrum pro sluchově postižené, Ostrava: Jak dělá auto.

dítě: Hačí.

Jana BARVÍKOVÁ, Centrum pro sluchově postižené, Ostrava: Tak honem dej hačí.

Pavel KOMÍNEK, přednosta ORL kliniky, FN Ostrava: Ten stav po jednom roce hodnotíme naprosto úžasně, ona prostě dohnala zdravé slyšící děti, je výborná, mluví, a je předpoklad, že prostě bude zařazena do normální školy.

Iva PISKALOVÁ, redaktorka: Stejně mluvil před rokem hned po operaci i zakladatel dětské kochleární medicíny u nás, který zákrok své ostravské kolegy naučil.

Zdeněk KABELKA, přednosta ORL kliniky, FN Motol /natočeno 22. 10. 2013/: Zákrok dopadl úplně úžasně, bez jakýchkoliv komplikací, všechny elektrody zavedeny, reakce výborná a vzhledem k tomu, jaká je holčička šikovná, jak reaguje, to předpokládám, že po takových 5 letech nepoznáte, že je neslyšící.

Stanislav SEDLÁK, zástupce firmy vyrábějící implantát: Takže toto je řečový procesor, který ten implantovaný nosí za uchem, ten obsahuje mikrofon a nějakou elektroniku, která ten zvuk zpracovává a posílá ho přes vysílací cívku do té vnitřní implantované části. dítě: Mimi.

Jana BARVÍKOVÁ, Centrum pro sluchově postižené, Ostrava: Ano, tam je taky mimi, ano, ukaž, kde je mimi? Iva PISKALOVÁ, redaktorka: Emiliin úspěch ale bývalý přednosta dětské ORL kliniky v Motole nezná. Na jaře tragicky zemřel.

Jana BARVÍKOVÁ, Centrum pro sluchově postižené, Ostrava: Je tam jakési opoždění a menší slovní zásoba, než u těch zdravých dětí, ale na první pohled u takto malého dítěte je nepostřehnutelný rozdíl.

Veronika POŠTULKOVÁ, matka Emilie: Obuj si botičky, dej nožku. Dej.

Iva PISKALOVÁ, redaktorka: Sluchátko nenosí holčička, jen když se koupe a spí.

Veronika POŠTULKOVÁ, matka Emilie: Ona ho chce mít pořád na sobě. Byli jsme ve školce, ve školce úplně perfektně reaguje, měla jsem strach z toho hluku, jak to bude, ale vůbec se nebála dětí, zapadla mezi ně.

Iva PISKALOVÁ, redaktorka: Emilie je jedním z 8 dětí, které zatím dostaly v ostravské fakultní nemocnici kochleární implantát, do konce roku by se k nim mohly přidat další 3. Zákrok stojí kolem milionu korun a pojišťovny ho plně hradí. První implantát dítěti voperoval docent Kabelka před 21 lety. Dnes 25-letý mladík úspěšně dokončil vysokou školu. Iva Piskalová, Česká televize, Ostrava.

©2000-2015 Alfa Human Service