Režisér Zdeněk Tyc natočil pro Světlušku klipy s příběhy nevidomých

zpravy.rozhlas.cz 20. 10. 2014

Xindl X, Bára Basiková, Chinaski a další umělci už tuto sobotu podpoří koncert pro Světlušku. Sbírka více než deset let pomáhá lidem se zrakovým handicapem. Během slavnostního večera budou mít premiéru i čtyři krátké klipy věnované lidem, kteří i přesto, že nevidí, žijí zajímavý život. Natočil je zkušený filmový režisér Zdeněk Tyc.

"My jsme hledali režiséra, kterému sociální problematika není vzdálená. Teď natočil film Jako nikdy s panem Schmitzerem, a když jsme viděli jak ten film, tak i rozhovory, které Zdeněk dával, tak jsme byli přesvědčeni, že to je ten správný muž," vysvětluje Linda Vaňková z Nadačního fondu Českého rozhlasu.

Zdeněk Tyc se sociálním tématům věnoval také ve svých filmech Smradi nebo El Paso. I přes bohaté filmařské zkušenosti byl zvědavý, co natáčení s nevidomými přinese."Když si vezmeme třeba hned první natáčení, čili lezení po skále s Honzou Říhou a Viktorem Pařízkem, který ho jistí, to bylo pro mě někde za hranicí představitelného," vzpomíná na natáčení s nevidomým horolezcem Janem Říhou a hercem Ondřejem Vetchým režisér Zdeněk Tyc.

V klipech se představí také cyklista Aleš Moravec, ale i nevidomá Jana Bydžovská z Nechanic u Hradce Králové, která se věnuje drezúře koní. "Ona sama to nazývá, že kůň jsou její oči. Je schopná jezdit složitou drezúru s pomocí manžela, který ji zvukově navádí, aby se orientovala v prostoru, ale umí i někam vyrazit sama. Tvrdí, že kůň ví, že ona nevidí, takže se vyhýbá nějakým riskantním situacím," popisuje Zdeněk Tyc.

Poslední portrétovanou je devítiletá Věrka Strbačková z Huslenek na Vsetínsku, která zpívá, hraje na housle a také sportuje. "Věrka je neuvěřitelná, velice ctižádostivá, ale zároveň i cílevědomá. Něco pro to dělá, má velké ambice, chce být zpěvačkou nebo herečkou nebo spisovatelkou, všechny tyhle polohy rozvíjí a jediné dilema má z toho, že neví, co si vybrat," dodává režisér Zdeněk Tyc.

Všechny čtyři medailonky budou mít premiéru během slavnostního koncertu na Pražské křižovatce, k vidění ale budou třeba na webových stránkách svetluska.net.

Světluška - projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu pro nevidomé

©2000-2015 Alfa Human Service