Tisíce Čechů se starají o děti a rodiče zároveň. Pomoc nabízí kampaň Generace uprostřed

zpravy.rozhlas.cz 16. 10. 2014

Stará se nejen o své malé děti, ale i o nemohoucí rodiče. Přitom musí ještě zvládat své zaměstnání. Tak se dá jednoduše popsat zástupce takzvané sendvičové generace. Péče o seniora mu zabere asi dvacet hodin týdně a pracuje zcela zdarma. Na to, jak takovým lidem ulehčit, se zaměřuje kampaň Generace uprostřed.

"Mamince byla diagnostikovaná stařecká demence, péče o ni znamená v podstatě nenechávat ji vůbec bez dohledu," říká paní Jiřina z Prahy. Desetitisíce Čechů se o své rodiče a prarodiče starají, protože jim to přijde správné. Dát je do ústavu vnímají až jako úplně poslední možnost. Jenže péče o staré lidi, zvlášť pokud se horší jejich zdravotní stav, je často práce na celý úvazek.

Mnohé rodiny přitom ani neví, že se mohou obrátit i na dostupné sociální služby. Právě na to chce upozornit kampaň Generace uprostřed, za kterou stojí sdružení Život 90. "Lidé nemají dostatečné informace o tom, že tyto služby existují. Takže si nedokážou vytvořit podmínky, nedokážou třeba požádat pro svého seniora o příspěvek na péči či jinou dávku. Tím pádem se ta dostupnost, třeba i finanční, pro ně stává problémem," přibližuje ředitel sdružení Život 90 Jan Lorman.

Připomíná, že stát při péči o seniory nabízí například pečovatelskou službu, tísňovou péči, osobní asistenci nebo odlehčovací služby. "Jsou to například odlehčovací pobytová centra, která umožňují dočasně přebrat péči právě o seniora na konkrétní dobu, během které může rodina například rekonstruovat byt, absolvovat dovolenou nebo absolvovat vlastní vyšetření či pobyt v nemocnici," říká Michaela Sladká ze sdružení Život 90.

Do péče o své dědečky a babičky se čím dál víc zapojují vnukové a vnučky."Velikou roli hraje ostych nechat o sebe pečovat vlastní dítě nebo hovořit s vlastním dítětem o těžkých věcech. Opravdu snáz se to asi někdy prolamuje s těmi mladšími, kteří jsou bezprostřednější a nemají takový ostych mluvit o umírání, o smrti a o všem, co k tomu patří," potvrzuje lékařka a specialistka na paliativní péči Irena Závadová. V Česku pečují rodiny asi o 75 tisíc seniorů, odhady Českého statistického úřadu ale mluví o tom, že se stárnutím populace se jejich počet bude rychle zvyšovat.

"Poroste tak, že ve střednědobém horizontu, tedy asi za pět let, se uvažuje o tom, že jich bude potřeba jednou tolik. Asi 150 tisíc," říká ředitel sdružení Život 90 Jan Lorman.

©2000-2015 Alfa Human Service