Spokojený domov vybral benefičním koncertem desítky tisíc na nový automobil

novinky.cz 9. 10. 2014

V sobotu 4. října se v Městském divadle Mnichovo Hradiště uskutečnil benefiční koncert k 10. výročí obecně prospěšné společnosti Spokojený domov, která pečuje o seniory a handicapované ve vlastních domácnostech. Cílem večera bylo vybrat alespoň část peněz na nový automobil nutný pro práci pečovatelek.

Na pódiu zazářili legenda českého bigbítu a popu Viktor Sodoma, Ivan Berka s kapelou Joe Satriani Tribute Band, hudebník a bývalý zaměstnanec Spokojeného domova Tomáš Chmel, handicapovaný zpěvák Jakub Kazda z Jičína, písničkář Pavel Půta (mimo jiné autor textu legendárního hitu skupiny Katapult Někdy příště) a zpěvák a tanečník Filip Proučil.

Překvapením večera byl dvojník zpěváka Petra Nováka. Mezi nehudební hosty patřili klienti, o které se Spokojený domov v jejich vlastních domácnostech stará: jedna z první klientek, 91letá Marie Hloužková, a vozíčkář Jiří Flekna. Dalším hostem byla Kateřina Maxová, která trpí dětskou mozkovou obrnou a i přes tuto diagnózu organizuje pobyty pro lidi se stejným onemocněním. Nechyběl ani herec a dabér Václav Knop, který je oficiální tváří Spokojeného domova a shodou okolností také slavil narozeniny – 6. října mu bylo 65 let. Spokojený domov mu proto připravil dort s gratulací.

Během večera byla pokřtěna i kniha Když péče hřeje u srdce, jejímž autorem je zaměstnanec Spokojeného domova Petr Novák. Obsahuje kapitolu věnovanou historii Spokojeného domova, ale především třicet rozhovorů se zajímavými osobnostmi, které byly v uplynulých pěti letech otištěny ve zpravodaji. Spokojený domov se nestará jen o seniory a handicapované doma, ale poskytuje rovněž osobní asistenci autistickým dětem v turnovské speciální škole. Na plátně byl proto promítán krátký spot ukazující práci asistentek Spokojeného domova s dětmi. Na úplný závěr zazpíval Viktor Sodoma svůj hit Žárlivý Kakadu a spolu s ním přišli na pódium všichni účinkující i přítomní zaměstnanci Spokojeného domova.

V doprovodném programu byla také dražba o klobouk modelky Taťány Kuchařové, tkanou tapisérii Svatoslavu Platošové a obraz Jakuba Lustiga, který je stejně jako hudební host Tomáš Chmel bývalým zaměstnancem Spokojeného domova. Organizace se tak dočkala podpory od celkem dvou svých bývalých zaměstnanců, kteří mají umělecké nadání. Výtěžek ze vstupného, tomboly, dražby, ale především z finančních příspěvků jednotlivců i firem, je zhruba 140 tisíc. Další firmy ještě své dary přislíbily, takže snad již brzy bude moci Spokojený domov zakoupit automobil nutný pro přepravu pečovatelek, které jezdí za klienty domů za každého počasí i do té nejmenší vesničky.

Spokojený domov sice vlastní i nové automobily, avšak nedokáže jimi pokrýt kapacitu více než 90 seniorů a handicapovaných, o které se stará v oblasti od jižní části mladoboleslavského okresu až po severní část Turnovska. Dva starší automobily z 90. let minulého století již začínají dosluhovat a nevyhovují potřebám terénních sociálních služeb. Každou chvíli jsou v servisu, což komplikuje práci pečovatelek. "Nedávno jsem vezla klientku k lékaři a automobil odmítl nastartovat, takže jsme zůstali na parkovišti. Byla to velmi nepříjemná situace a zdržení jak pro klientku, tak pro mě," uvedla jedna z pečovatelek Spokojeného domova.

©2000-2015 Alfa Human Service