O oči dětí pečujte co nejdříve

Metro 30. 9. 2014

Ztráta vidění na jedno oko je pro nás jen těžko představitelná. Ale právě to můžeme způsobit svým dětem zanedbáním péče. Česko má jako jedna z mála zemí velmi dobře fungující vyšetření zraku hned v porodnici. Lékaři zde každé narozené miminko testují na novorozeneckou kataraktu, tedy šedý zákal, se kterým děťátko už přichází na svět.

Pokud je šedý zákal odhalen, nastupuje léčba operací. "Po operaci je nutné u miminka zahájit konzervativní léčbu, která spočívá v nošení speciální kontaktní čočky a zalepovaní zdravého oka na asi čtyři hodin denně s pravidelným sledováním vývoje vidění u oftalmologa každé tři měsíce," vysvětluje Gabriela Pilková, oční lékařka z Dětského očního centra Kukátko.

Další vyšetření zraku by mělo následovat u praktického lékaře pro děti a dorost při každé prohlídce. "Pokud se zrak nevyvíjí, jak má, například dítěti i po půl roce stále ujíždí očko, ale i v případě, kdy mají rodiče dioptrickou vadu, měl by lékař odeslat dítě na screening zraku ke specialistovi," upozorňuje lékařka. Screening pojišťovny nehradí, stojí od 150 do 400 korun, ale je to nejrychlejší metoda, jak u dětí do tří let ověřit, zda je zrak v pořádku. "Pokud rodiče neodešle na vyšetření praktický lékař jejich dítěte, přestože mají v rodině dioptrickou vadu, nebo pokud u dítěte sami pozorují problémy se šilháním, rozhodně by měli vyhledat pracoviště, kde se screening provádí.

Pokud se vadu podaří podchytit do tří let, je naděje na její vyřešení bez jakýchkoli následků do budoucna velmi vysoká. U očních vad platí: čím dříve se začne s léčbou a čím důslednější léčba je, tím větší šance pro dítě," doplňuje doktorka Pilková. Velké vyšetření zraku probíhá u pediatra ve věku tří a pěti let. Pokud při prohlídce dítě nespolupracuje nebo nejsou výsledky takové, jaké by být měly, odesílá dítě na vyšetření ke specialistovi. V tomto věku by to už měl být dětský oční lékař, který provede komplexní oční vyšetření včetně rozkapání. "Rozkapání očí je u dětí základní předpoklad pro zjištění dioptrické vady. Malé děti mají velmi vysokou schopnost zaostřovat, takže i dítě, která má po rozkapání třeba 5 dioptrií, vidí bez problémů na obloze letadlo nebo mravence, jak běhá doma po kuchyni.

Schopnost zaostřovat je třeba krátkodobě vyřadit kapkami, aby bylo možné změřit skutečnou dioptrickou vadu," popisuje lékařka. Odhalí-li oční vyšetření dioptrickou vadu, je třeba nasadit vhodnou brýlovou korekci, případně začít se zalepováním lépe vidoucího oka a očním cvičením, pokud dítěti hrozí šilhání nebo rozvoj tupozrakosti. Brýle se nasazují již velmi malým dětem – jsou s měkkými nožičkami, ohebné a děti si na ně rychle zvykají. Platí ale zásadní pravidlo – dítě potřebuje podporu svých rodičů. "Noste sami brýle, třeba sluneční.

Pokud dítěti lepíte očko, hrajte si s ním na piráty, zalepujte oko i sobě. Nebudete-li vnímat brýle a klapku jako problém vy, zvládne to i vaše dítě," radí lékařka. Pokud dítě nastupuje do školy s neodhalenou dioptrickou vadou či dokonce s neléčeným šilháním či tupozrakostí, je zatíženo zásadním handicapem. "Opakovaně se setkáváme s prvňáčky, kteří k nám přišli na vyšetření s doporučením z pedagogickopsychologické poradny, kam byli odesláni ze školy. Ve škole jejich výsledky, ale i další projevy neodpovídaly očekávání. U nás zjistíme, že dítě zkrátka nevidí. V tomto věku je však na léčení tupozrakosti či šilhání již za pět minut dvanáct. Nejlepších výsledků dosahujeme při zahájení léčby kolem tří let, s přibývajícím věkem šance klesají a po osmém roce už mizí takřka úplně," upozorňuje doktorka Pilková

©2000-2015 Alfa Human Service