Existuje tisíc věcí, které umí nevidomým usnadnit život

Boleslavský deník 26. 9. 2014

Výstava v Knihovně města Mladá Boleslav představí pomůcky pro zrakově postižené Mladá Boleslav – V úterý 30. září a ve středu 1. října od 10 do 17 hodin se v boleslavské městské knihovně uskuteční výstava kompenzačních pomůcek pro těžce zrakově postižené a nevidomé.

Jak prozradil jeden z jejích organizátorů, František Krčma, sociální pracovník Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, koná se opět po pěti letech. "Určená je nejen pro zrakově postižené občany a veřejnost našeho regionu, ale i pro odbornou veřejnost, tedy oční a praktické lékaře, zdravotní sestry, pracovníky Úřadu práce z úseku pro zdravotně postižené, či pro pracovníky v sociálních službách a další zájemce," vyjmenovává František Krčma.

On sám má s pomůckami bohatou zkušenost nejen díky své profesi, sám má totiž těžký zrakový handicap jako důsledek úrazu v dětství. Proto dovede lidem s podobným problémem poradit a nemá problém vcítit se do jejich situace. "Jsme opravdu rádi, když se na naši pobočku někdo obrátí a nám se podaří mu pomoci. Těch možností je dnes už velká spousta, technika jde úžasně dopředu a zrakově postižení lidé díky tomu mohou být mnohem samostatnější, než tomu bývalo kdysi," vysvětluje.

A co všechno mohou svým klientům nabídnout? "Kromě veškerých kontaktů a poradenství, které mohou naši klienti potřebovat, je seznámím i se základními pomůckami. Velký zájem je například o lupy pro těžce zrakově postižené, které nelze běžně vyzkoušet v očních optikách," uvádí František Krčma. Někdy už nelze pacientovi předepsat očním lékařem brýle na blízko. Řešením může být (ne vždy) lupa. "Nově je u nás v poradně kolekce s lupami doplněna o lupy zvětšení 4 x do 10 x značky Coil," upřesňuje. Člověk si zde může lupu vyzkoušet a pak se rozhodne, kterou si vybere a sám objedná přes oční optiku.

Samozřejmostí je také kompletní kolekce bílých holí, které si zde lidé rovněž mohou před objednání vyzkoušet, takže vědí, že jim bude vyhovovat. Nejen tyto pomůcky ale nabídne dvoudenní výstava v Mladé Boleslavi. Své zboží zde představí společnost Tyflo pomůcky, která nabízí nejmodernější pomůcky pro nevidomé, od mluvících hodinek, kuchyňské váhy až třeba po mobilní telefon, představí se i firma Spektra, která tu představí moderní elektronické pomůcky pro zrakově postižené.

K dispozici bude i Tyfloservis, které zase nabízí podporu, informace a nácvik dovedností lidem, kteří i přes vážné zrakové potíže hledají cestu k co možná nejsamostatnějšímu životu. "Zajímavým zpestřením bude i prezentace výcvikového střediska vodících psů z Prahy. Přímo na místě tak předvedou, jak probíhá výcvik psů pro nevidomé, ukázka se uskuteční v úterý 30. září od 11 hodin před mladoboleslavskou městskou knihovnou na třídě Václava Klementa," láká organizátor.

A když už jsme u knihovny, dodává také, že i tady poskytují služby lidem se zrakovým postižením. Jde o absenční i prezenční půjčování zvukových knih audio i MP3, k dispozici jsou i filmy s komentářem nebo speciální časopis Zora a jeho přílohu pro ženy Ema. V knihovně je možné zapůjčit i několik knih v Braillově písmu. "Knihovna ale nabízí třeba i zásilkovou službu zvukových knih pro mimoboleslavské uživatele nebo donáškovou službu. Vše je pro zrakově postižené zdarma," uzavírá František Krčma.

©2000-2015 Alfa Human Service