Století lidé stojí méně

Valašský deník 20. 9. 2014

Lékařská péče o tyto pacienty je paradoxně mnohem levnější než u lidí o dvacet či třicet let mladších, uvádí VZP mají takříkajíc "tuhý kořínek".

Zlínský kraj – To, že s přibývajícím věkem přibývá i zdravotních problémů, je známý fakt. Leckdo by si myslel, že spolu s tím logicky musí růst i náklady na zdravotní péči. To však paradoxně není pravda. Vyplývá to z údajů, které shromáždila Všeobecná zdravotní pojišťovna. Ta eviduje ve Zlínském kraji třicet devět lidí ve věku vyššího než je sto let, přičemž nejstarší je žena žijící nedaleko Valašského Meziříčí, která letos oslavila sto devět let.

Podle VZP jsou tito lidé z hlediska nákladů na zdravotní péči výrazně levnější než například lidé o dvacet či třicet let mladší. Vyplývá to ze statistik, podle kterých činí průměrné roční náklady na péči něco málo přes třicet sedm tisíc korun. VZP má takových klientů v celé republice šest set osmnáct.

Pro srovnání u dnešních sedmdesátníků jsou průměrné náklady na zdravotní péči na jednoho pacienta přes 51 tisíc korun za rok. Důvodů může být hned několik. Už samotný fakt, že se tito lidé dožili výrazně vyššího věku, než je celorepublikový průměr, napovídá, že mají takříkajíc "tuhý kořínek" a pravděpodobně jsou méně náchylní k nejrůznějším nemocem než většina populace.

"Vyššího věku se dožívají lidé zdravější, kteří navíc nepotřebují tak častou hospitalizaci," sdělil primář Centra klinické gerontologie Krajské nemocnice Tomáše Bati Tomáš Forejtar. "Lidé s těžkým onemocněním a závažnými chorobami jsou častěji hospitalizováni a umírají nejen dříve, ale jsou pro zdravotnické zařízení také větší ekonomickou zátěží," dodal Tomáš Forejtar.

Kromě toho řada lidí starších sta let své zdravotní problémy chápe jako přirozenou součást života vzhledem k jejich věku, a tak nechtějí zbytečně chodit k lékaři. "Za rok ve funkci primářky následné péče v Uherskohradišťské nemocnici jsem sto­ a víceletého pacienta nezažila," potvrdila Lenka Kroupová. Podle jejích zkušeností lidé v takovém věku chtějí více zůstávat v domácí péči. "Nechtějí už razantně řešit svou zdravotní situaci, pokud není vyloženě akutní," dodala. Její slova potvrzují i lidé se zkušenostmi se svými rodinnými příslušníky.

"Moje babička, které už ke stovce moc nechybí, bere svoje zdravotní problémy jako fakt, se kterým se už moc dělat nedá, a tak k lékaři chodí jen minimálně," řekla Dana Lipovská.

Lidé však spekulují i o dalších důvodech. Jedním z nich může být do jisté míry i naprosto odlišný styl života v mládí, který naši předci vedli. V této souvislosti prý může hrát roli také strava, kdy v minulosti převážná většina potravin byla vyráběna způsobem, který bychom dnes mohli označit jako bio.

"Můj děda býval zemědělec a z jeho vyprávění vím, že všechno jídlo měli vždy vlastní. Dokonce si sami pekli chleba," zavzpomínal dnes asi čtyřicetiletý Martin Ševčík. "Moje prababička, ke které jsme jednou za čas jezdívali na víkendy, nikdy nemohla pochopit, když jí můj táta vysvětloval, že nemůžeme jezdit častěji, protože nemá tolik času," prohlásila Jana Gajdušková.

"Dříve zřejmě nebyla doba tak uspěchaná a nebylo tolik stresu," spekulovala. Skupinu sto­ a víceletých lidí u nás tvoří převážně ženy. Na jednoho muže jich připadá téměř sedm. "Nejvíce klientů,jejichž věk se již přehoupl přes magickou hranici sta let, má VZP v Praze, celkem sto šest, nejméně pak v Karlovarském kraji, kde jich evidujeme jedenáct," konstatoval tiskový mluvčí VZP Oldřich Tichý. "U dvaceti klientů starších sta let vykázali loni lékaři péči za méně než dva tisíce korun," dodal. "Jediným výdajem zdravotní pojišťovny byla v těchto případech platba praktickému lékaři," uzavřel Tichý.

©2000-2015 Alfa Human Service