Matka postiženého: Byl to postupný šok

Plzeňský deník 20. 9. 2014

Dožice – Pro rodiče čtyřletého Filípka Marka z Dožic to byla krutá diagnóza. Lékaři totiž u chlapce ve dvou letech zjistili mozkovou obrnu. Od té doby se Filípek neobejde bez pomoci při chůzi, oblékání či jídle.

Rodina se přitom o Filípkovo zdraví strachovala záhy po porodu. "Narodil se přidušený a hned poté lékaři diagnistikovali nadměrnou produkci inzulinu. Terapeutka nám vysvětlila, že nedostatek cukru ovlivnil vývoj mozku," vypráví Monika Marková. Podle ní se dalo vypozorovat, že se Filípkův vývoj se liší od vrstevníků.

"Ale vždycky tak po třech měsících Filípek ukázal něco nového. Zvedl se, začal lézt, ale ve dvou letech se zasekl a ve vývoji jsem už neviděla změny," popisuje Filípkova maminka. Ukázalo se, že Filípka postihla mozková obrna. "Byl to postupný šok. Nejprve komplikace po porodu a pak tohle," vzpomíná maminka.

Chlapec tak absolvuje spoustu speciálních cvičení a nákladné rehabilitace. "Jezdíme do Horažďovic, jedenkrát jsme byli v Centru Hájek ve Šťáhlavech, dvakrát ročně navštěvujeme Janské Lázně a minulý čtvrtek jsme se vrátili z Klimkovic," jmenuje Monika Marková. V Klimkovicích Filípek zkoušel takzvanou Klim Therapy určenou dětem s mozkovou obrnou. "Při ní se využívá speciální stabilizační neboli kosmický obleček.

Filípek pak pod dohledem fyzioterapeutek trénoval chůzio berličkách a v chodítku. Zkoušeli s ním balancování a protahování achilovky, protože má neustále tendenci našlapovat na špičky," říká maminka. Díky rehabilitacím jsou u dítěte patrné pokroky. "Nohy má silnější, více našlapuje na paty. Když ho vodím za ručičky, tak už se o ně tolik neopírá a více stojí vlastní vahou na nohou," povídá Monika Marková. Rehabilitační pobyt v Centru Hájek a v Klimkovicích mohl Filípek absolvovat díky sběru víček od PET lahví. Jde o akci, kdy rodiny výměnou za víčka získávají potřebné peníze na léčbu dětských onemocnění.

©2000-2015 Alfa Human Service