Tančit se dá i na vozíku

Katka 19. 9. 2014

Jedna vteřina jí změnila život. Díky charitativnímu projektu Konto Bariéry, jenž pomáhá lidem s handicapem, se vrací do života.

Martina Henrichová (28), studentka, lektorka tance pro vozíčkáře K tancování přišla docela náhodou, když ji v jejích devíti letech přivedla sestra do plzeňské skupiny Storm. Tohle setkání ale zřejmě bylo osudové, protože ladný pohyb Martinu od té chvíle uchvátil. Před šesti lety dokonce založila vlastní skupinu E-motion, v níž dodnes aktivně působí.

"Tanec k mému životu patří. Miluju hlavně to, že jeho prostřednictvím může člověk vyjádřit své pocity. Navíc je to sport jako každý jiný, takže se při něm vybijete a vyplavíte endorfiny při smysluplné činnosti," říká sympatická Plzeňačka, která se věnuje i choreografii a dlouhou dobu působila jako lektorka tance.

Musela jsem bojovat

Martina má energie na rozdávání, a tak kromě tancování stihla vystudovat na filozofické fakultě obor Evropská kulturní studia. Její plány na získání titulu doktorky filozofie ale zhatila nešťastná náhoda. Před rokem a půl si při nácviku zvedačky poranila páteř a její život se totálně změnil. Poraněná mícha ji upoutala na vozík.

První šok jí pomohli překonat nejbližší rodina a přátelé. Bylo třeba zorganizovat pracovní povinnosti, přizpůsobit bydlení... "Navíc nemám v povaze vzdávat se. Neustále jsem na sobě pracovala a pracuju," říká odhodlaně. Z nemocnice nastoupila na rehabilitaci v Kladrubech. Fyzická námaha jí nevadila, protože celý život byla zvyklá makat.

Nejtěžší pro Martinu bylo smířit se s faktem, že dře jako kůň, a stejně ji tělo neposlouchá. "Člověk se nikdy nemůže opravdu vyrovnat se skutečností, že už se nepostaví na nohy. Podle mě se s tím lidé pouze naučí žít," domnívá se a dodává, že kromě podpory blízkých pro ni bylo důležité najít si cíl. "Nesmíte se soustředit na to, co na vozíku nejde, ale naopak hledat věci, které možné jsou.

Vozíčkáři dnes mohou jezdit na kole, na koni nebo třeba jako já – tančit," říká o hnací síle svého života. K tanci se vrátila už při rehabilitaci. Od loňského září pořádá v Centru Paraple taneční workshopy pro vozíčkáře, vystupuje se svou dřívější taneční skupinou a založila taneční oddíl v rámci Sportovního klubu vozíčkářů. Plánuje udělat si řidičský průkaz a dokončit doktorandské studium etnologie na filozofické fakultě. Martina prostě stále žije naplno. A nepřestává věřit, že navzdory prognózám lékařů se stane zázrak a ona bude moci zase chodit a tančit jako dřív.

Na pomoc dobré věci

S příběhem Martiny a dalších dvou klientů Konta Bariéry se můžete seznámit v rámci benefičního pořadu "Možná přijde i charita", který vysílá Česká televize 27. září od 20 hodin. Během zábavného večera, který se letos koná už potřetí, zjistíte, co jsou známé tváře ochotné udělat a podstoupit pro dobrou věc.

Autoři pořadu slibují, že v humorných skečích se jejich populární protagonisté v zájmu dobré věci tak trochu shodí. Můžete se těšit, v jakých rolích se předvedou třeba herci Tomáš Matonoha a Jiří Vyorálek, co tentokrát vymyslí bavič Lukáš Pavlásek nebo jak se své úlohy zhostí herečky Michaela Maurerová, Barbora Poláková a Dana Batulková. Všichni účinkující samozřejmě vystupují bez nároku na honorář. Pokud budete chtít, můžete pomoci můžete rovněž vy – například prostřednictvím dárcovské DMS nebo příslibem finanční částky do call centra. Celý výtěžek večera následně poputuje do fondu s názvem Pomáhej (s) humorem, z něhož Konto Bariéry dlouhodobě podporuje neziskové organizace, které nejrůznějším způsobem usnadňují život lidem s handicapem.

©2000-2015 Alfa Human Service