Tyfloservis ukázal kuchyni pro zrakově postižené

Mladá Fronta Dnes 17. 9. 2014

HRADEC KRÁLOVÉ Příjemnější a hlavně větší prostory a také unikátní cvičnou kuchyň získal hradecký Tyfloservis, který se věnuje lidem se zrakovým postižením, po kompletní rekonstrukci svého střediska. První návštěvníky včera pracovníci Tyfloservisu přivítali opravdu originálně - příchozí si celé středisko "prohlédli" poslepu. Ještě přede dveřmi si nasadili zatemněné brýle a s průvodkyní vyrazili do budovy.

V kanceláři zaměstnanců si potmě vyslechli řadu kancelářských zvuků, které se snažili rozeznat od sebe, ve společenské místnosti si ohmatali speciálně upravené předměty každodenní potřeby jako třeba mluvící metr, teploměr či jakousi čtečku barev, která nevidomým pomáhá při přiložení na předmět "přečíst" jeho barvu. Celou skupinu pobavil zejména speciálně upravený tlakoměr, který celé místnosti hlasitým strojovým hlasem přednášel hodnoty naměřené u jednotlivých pacientů. Poslední štací byla cvičná kuchyň přizpůsobená pro slabozraké či nevidomé.

Kuchyně je teprve třetí svého druhu v České republice, podobné mají zrakově postižení už jen v Praze a Karlových Varech. "Kuchyň je vytvořena z různě barevných prvků, které spolu navzájem kontrastují. Barevný kontrast vytváří vodicí linii, která zejména slabozrakým lidem umožňuje pohybovat se v prostoru kuchyně efektivněji a bezpečněji," popisuje zařízení ředitelka Tyfloservisu Daniela Morávková. Místnost má oblé hrany a tlačítka všech spotřebičů jsou označena reflexními barvami a braillovým písmem. Zásuvky jsou vybavené vším dostupným kuchyňským náčiním tak, aby si handicapovaní mohli vyzkoušet opravdu vše, co potřebují.

"Naši klienti většinou základy vaření ovládají, někteří by se ale rádi bezpečně naučili třeba vykuchat rybu nebo vykostit maso. K nácviku těchto a dalších dovedností bude naše kuchyně sloužit především," vysvětluje Morávková. Veliké světlo v laboratoři Po odložení zatemňovacích brýlí návštěvníky zaujalo hlavně speciální osvětlení kuchyně. Zejména pro slabozraké je obrovským pomocníkem veliké světlo, které si mohou natočit podle svých potřeb. "Kuchyně je vlastně takovou laboratoří, ve které si klienti vyzkouší, jaký typ osvětlení jim bude vyhovovat. Lidé s různými typy zrakového postižení totiž potřebují odlišné nasvícení prostor, a to co do barvy i intenzity," říká ředitelka.

Rekonstrukce Tyfloservisu s podporou hradecké radnice a soukromých firem stála zhruba jeden milion korun. Organizace každý rok ve svém sídle či v terénu pomůže zhruba 250 klientům z Královéhradeckého a Pardubického kraje, kteří o zrak buď úplně přišli, nebo se jim výrazně zhoršil a musí se proto naučit běžným dovednostem a samostatnosti v nové situaci.

Na Tyfloservis se obracejí i ženy, které před tím, než přišly o zrak, rády šily. "Chtějí se k šití znovu vrátit, naučit se alespoň přišít knoflík či zašít díru. A v tom jim právě jako Tyfloservis můžeme pomoct," pokračuje ředitelka Morávková. Dny otevřených dveří Tyfloservisu pokračují i dnes, a to temnou kavárnou, kterou si návštěvníci oblíbili už při minulých ročnících hradeckého divadelního festivalu. Kavárnu naleznou přímo v prostorách nové cvičné kuchyně. Vyzkouší si v ní, jaké je to konzumovat kávu a dort v naprosté tmě. Obsluhovat je budou zrakově postižení. Temná kavárna bude otevřena každou hodinu a to od 9 do 17 hodin. Svou návštěvu v ní je nutné kvůli omezené kapacitě dopředu rezervovat, a to na telefonním čísle 495 273 636. Mutace - Mladá fronta DNES - Hradecký kraj

©2000-2015 Alfa Human Service