Noví pomocníci pro handicapované

ČT 1 13. 9. 2014

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Už 13 let pomáhají v Česku překonávat nemoci a handicapy. Pro 11 asistenčních psů dnes speciální výcvik skončil. Sdružení HelpPes je předalo majitelům. Než je vytrénuje, trvá to skoro rok. Pak pomáhají a chrání životy nevidomým, kardiakům nebo třeba lidem s epilepsií a cukrovkou.

Tereza SCHEJBALOVÁ, redaktorka: Dnes je mu 24. 7 let se Marek Erben učí žít s epilepsií. Několik měsíců mu pomáhá i tříletá fenka Bára. Její výcvik dnes končí. Pomoct při záchvatu mu už ale dokázala předtím.

Marek ERBEN: Ten pes to pozná ty impulsy v tý hlavě a evidentně reagovala podle očitých svědků dobře.

Tereza SCHEJBALOVÁ, redaktorka: Bára tak potvrdila, že záchvat umí poznat o několik minut dřív než majitel. Vlastnost, která se nedá naučit. Vrozenou ji má jen malé procento psů.

Marek ERBEN: Jakmile je před záchvatem, tak psi zpozorní, člověk to na něm vidí.

Tereza SCHEJBALOVÁ, redaktorka: Práce asistenčního psa pro Báru dneškem začala na plný úvazek. Svého pána teď už bude doprovázet všude se speciálně označenou vestou.

Pavlína KOTAČKOVÁ, trenérka asistenčních psů, HelpPes: Když se něco takovýho stane na ulici, tak ten pejsek si zůstane u toho klienta a tím pádem je ten klient označen tím, že je to epileptik.

Tereza SCHEJBALOVÁ, redaktorka: Každodenní trénink i závěrečné zkoušky pro dalších 11 psů různých ras, včetně labradorky Báry, skončilo za účasti slavných patronů.

Marta KUBIŠOVÁ, zpěvačka: Já už vlastně jí podporuju od samýho začátku, protože tady bydlím.

Miro ŽBIRKA, zpěvák: My máme na to jediný den, kdy přijdeme a přispějeme svou účastí, ale tito lidé to připravují celý rok.

Karel GOTT, zpěvák: Milujeme pejsky, po rodině vás nikdo tak vřele nevítá.

Tereza SCHEJBALOVÁ, redaktorka: Výcvik každého asistenčního psa stojí čtvrt milionu korun a trvá zhruba tři čtvrtě roku. Největší část peněz používá sdružení na krmení, veterináře a taky na speciální pomůcky. Po dnešní Bářině promoci ale už náklady bude platit Marek sám. Příspěvek od státu totiž na psa získávají jen lidé se zrakovým postižením. Tereza Schejbalová, Česká televize.
       

©2000-2015 Alfa Human Service