Jílková si sezvala hosty k debatě o ebole. Ale dopadlo to trochu jinak

parlamentnilisty.cz 11. 9. 2014

V diskusním pořadu České televize "Máte slovo" moderátorky Michaely Jílkové se tento čtvrtek rozebíralo doslova smrtelně vážné téma - šíření viru ebola. Došlo i na otázku povinného očkování dětí. Ve studiu se odehrál velmi tvrdý střet. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček hovořil dokonce o sektách odpůrců očkování.

Před kamerami ČT v pořadu "Máte slovo" Michaely Jílkové se spolu setkali ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), prof. Roman Prymula - předseda České vakcinologické společnosti a ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové, Petr Sedláček z občanského sdružení Rozalio, Aleš Sušický z Homeopatické fakulty s klinikou v Brně a další. Rozebírali otázku šíření smrtelného viru ebola.

Role farmaceutických firem

"V drtivé většině zemí EU neexistuje povinné očkování dětí, děti tam jsou stejně zdravé jako tady. A mě by zajímalo, proč jsme zase sto let za opicema," ptal se v úvodu pořadu Sedláček. A ministr zdravotnictví Němeček přešel do protiútoku. Povinné očkování podle jeho názoru chrání i děti, které očkovány být nemohou, i ty jsou tak více chráněny. "To co vy tady říkáte, není pravda, nevím, kdo vám chystal argumenty, ale zřejmě usiluje o vaší kariéru," odvětil Sedláček. Ten si také postěžoval, že dalším členům Rozalia byla znemožněna účast, neboť kandidují v komunálních volbách.

Prymula dal v zásadě za pravdu ministrovi. Sedláček přesto trval na svém. "Jsem hluboce přesvědčen na základě čísel, které produkuje stát, že rizika plynoucí z očkování jsou vyšší než rizika nemocí," kázal Sedláček. Ministr Němeček poznamenal, že v řadě afrických zemí očkování nemají a "co by za ně dali".

V pořadu také zaznělo, že v České republice hrají v otázce očkování dětí mocnou roli farmaceutické firmy. Na rizikovost očkování prý dokonce upozorňuje každý příbalový leták. Prymula to připustil s tím, že bez pomoci farmaceutických firem by byla ekonomická situace v této oblasti mnohem obtížnější. Ministr Němeček označil ve studiu přítomné odpůrce očkování snad za příslušníky jakési sekty, kterou je těžké přesvědčit. O prospěšnosti očkování totiž hovoří např. fakt, že se úspěšně daří bojovat proti mozkové obrně. "Tam, kde to můžeme zrušit, tak to zrušíme," připustil dále ve studiu Prymula.

Vadí mi povinnost očkovat, ne očkování samo, říká odpůrce očkování

V Německu je očkování označeno jen za dobrovolné, zatímco v Česku je povinné. Nestačila by tedy i v Česku toliko dobrovolnost? Ministr Němeček se obává rizika plynoucího od těch, kteří se rozhodnou děti neočkovat. "Já proti očkování jako takovému nic nemám, mně vadí ta povinnost," poznamenal dále Sedláček.

Prymula zdůraznil, že při setkání s velkou dávkou nemoci se lidé mohou nakazit i navzdory očkování. Jednoznačně pak ale popíral, že by existovalo propojení mezi očkováním a šířením autismu, což ve studiu zaznělo. Onkolog a pediatr Michal Weinreb poznamenal, že očkování vede také k ochraně dětských onkologických pacientů. "Já bych vám přál, abyste viděl svět bez očkování," vpálil onkolog Sedláčkovi.

"Já jsem před dvěma lety vážně uvažoval o tom, že zde zavedeme nepovinné očkování," prozradil v pořadu dále Prymula. Při experimentu s očkováním děložního čípku se nejprve vyvíjelo dobře, ale při poklesu proočkování v jednom roce data ukázala, že výrazně narostla rizika.

Slovní bitva se ale především vedla o očkování proti žloutence typu B, která se přenáší krví nebo pohlavním stykem. Odpůrci očkování tvrdili, že je prakticky nulová možnost, že se touto nemocí nakazí kojenci. Onkolog Weinreb oponoval, že děti se nakazit mohou a to např. z jehel zahozených narkomany.

Virus ebola

Diskuse se následně přenesla k viru ebola, k jehož probrání původně Michaela Jílková hosty sezvala. Jílková poznamenala, že si Česko neobjednalo experimentální lék proti ebole. Ministr přesto trval na tom, že je Česko připraveno. "Existuje tady jakási kuchařka, co se bude dít, když se takové riziko objeví," ujišťoval před kamerami ČT ministr. "Veřejnost ví o ebole, ví o rizicích a ví o příznacích," ubezpečoval dále Němeček. Prozradil také, že studenti z Afriky studující v Česku jsou kontaktováni hygieniky a je u nich určována míra rizika.

Ředitel Lékařů bez hranic v České republice Pavel Gruber ministra podpořil a řekl, že Česko je velmi dobře připravené, ale z celosvětového hlediska lidstvo prohrává a je třeba udělat mnohem víc, aby se nemoc dále nešířila. "Důležité je, abychom konali a nejen jednali. Pokud budeme ještě tři neděle jednat, tak můžeme mít i dvojnásobek nakažených," varoval lékař. Problém je podle něj už v tom, že ohniska nemoci dnes leží v zemích dlouho sužovanými občanskými válkami.

©2000-2015 Alfa Human Service