Firmy se přestávají bát postižených

Pražský deník 9. 9. 2014

Praha – Každý devátý nezaměstnaný v Česku má nějaké postižení. Úřady práce na konci srpna evidovaly 60 490 takových uchazečů o místo, což je nejnižší počet od počátku krize.

Podle Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením se přístup k handicapovaným pracovníkům mění. "Firmy mají zájem o zaměstnance s handicapem, víc se jim otevírají. Náhradní plnění za pár let skončí, vykoupit se jím je možné už jen v Česku, na Slovensku a ve Španělsku. Vidíme posun v přístupu," uvedla ředitelka fondu Hana Potměšilová. Dodala, že se v inzerátech na volné pozice začíná uvádět, že místo je vhodné i pro handicapované.

Podniky a instituce s více než 25 zaměstnanci by měly mít čtyři procenta pracovníků s postižením. Pokud takové lidi nepřijmou, mohou mít takzvané náhradní plnění – mohou tedy odebrat zboží a služby, které poskytují firmy s více než polovinou postižených zaměstnanců. Když nesplní ani to, zaplatí sankci. Firmy na chráněná pracovní místa mohou dostat příspěvky. Podle mluvčí Úřadu práce ČR Kateřiny Beránkové do konce srpna získalo podporu 1656 osob. Nejčastěji podpory směřovaly na místa v administrativě, řemeslnické pozice, posty v úklidových a masérských službách či při ostraze objektů.

"Každý považoval postiženého za líného, který nechce pracovat. Lidé závidí invalidní důchod a pohlíží na nás s despektem. Spousta lidí nás ale obdivuje za to, že chceme pracovat. Paní z úřadu práce byla nadšená, že nechci hrát chudáčka a chci práci," popsala svou zkušenost vozíčkářka Marie Hrdinová, která se živí jako grafička a administrátorka webů.

---

"Každý považoval postiženého za líného, který nechce pracovat. Lidé závidí invalidní důchod a pohlíží na nás s respektem." Marie Hrdinová, vozíčkářka
       

©2000-2015 Alfa Human Service