Česko pokročí v odstraňování bariér

Lidové noviny 25. 8. 2014

Na ulehčování života handicapovaným půjdou v příštích deseti letech dvě miliardy korun, rozhodla vláda.

PRAHA Na zpřístupňování státních budov, veřejných prostranství a městské dopravy zdravotně postiženým mají být během příštích deseti let uvolněny ze státní pokladny celkem dvě miliardy korun. Plán financování národní strategie mobility schválila vláda.

Peníze pomohou handicapovaným například najíždět na chodníky, ostrůvky tramvají nebo překonávat schody úřadů či nemocnic.

Základem strategie je vytvoření takzvaných bezbariérových tras. Mají odpovídat cestám, které handicapovaný musí čas od času vykonat.

"Musí to být trasy odněkud někam. Teda například od státního úřadu na poštu nebo do nemocnice," říká jeden z tvůrců strategie, ředitel Národní rady osob se zdravotním postiženímVáclav Krása. Dodává však, že všechny instituce na cestě musí vlastnit stát. Nemůže totiž nařídit soukromníkům, aby bezbariérové přístupy začlenili do svých staveb.

Peníze budou vyčleněny na zpřístupňování nejen budov na těchto trasách, ale i chodníků nebo zastávek MHD. O finance se budou hlásit obce, které se budou muset na nákladech podílet dvaceti procenty.

"Máme velký dluh z minulosti. Je proto nadále nezbytné peníze na bezbariérové přístupy vyčleňovat," obhajuje strategii Krása.

"V porovnání se západní Evropou stále velké mezery máme," potvrzuje člen prezidia Národního institutu pro integraci handicapovaných Petr Běhunek. "V porovnání s východem Evropy to ale tak špatné není," dodává.

Strategie je primárně zaměřena na menší města a obce. Ty však budou muset bojovat s poměrně rozsáhlou administrativou. Peníze jsou rozděleny mezi jednotlivá ministerstva a každé jejich čerpání podmiňuje jinou formou.

"Pokud tedy povede trasa mezi nemocnicí a školou, budou obce muset žádat jakministerstvo zdravotnictví, tak ministerstvo školství," upozorňuje Krása. Společný fond se kvůli odporu ministerstev vyjednat nepodařilo.

Kapitolou samou o sobě zůstává Praha. Fondy zaměřené na rušení bariér nevyužívala ani v minulosti. Jak ale tvrdí mluvčí úřadu Petra Hrubá, město má vlastní strategii a rozpočet.

Plán přijala česká metropole v únoru letošního roku a investice do roku 2025 do bezbariérové infrastruktury odhaduje na 4,6 miliardy korun. Z nich by se měla financovat například výstavba výtahůvmetru, bezbariérových zastávek, vodicích lišt nebo úpravy jízdních řádů pro nevidomé.
       

©2000-2015 Alfa Human Service