Neumírejte zbytečně, zkontrolujte si své léky

Mladá fronta Dnes 20. 8. 2014

Nevhodně zvolená kombinace léků zapříčiní téměř tisíc úmrtí ročně. Problémy způsobuje také souběžné užívání některých potravin. Plýtvání navíc stojí až miliardu korun ročně.

PRAHA Devět set lidí u nás podle studie každý rok zemře jen proto, že nevědomky užívali léky, které se nesnášejí, nebo brali pilulky, jež sice mají jiný název, ale stejnou účinnou látku. Nadměrné množství léku pak poškodí zdraví.

Lékaři přitom mnohdy nemají šanci zjistit, co všechno pacienti užívají, pokud jim to sami neřeknou. Obvolat své kolegy s dotazem na léčbu konkrétního člověka totiž legálně nemohou.

Výrobci léků proto spustili na internetu službu, díky níž si každý může anonymně a zdarma zkontrolovat, jestli mu léky, které užívá, neškodí.

"On-line poradnu jsme v pilotním programu otevřeli před dvěma měsíci a za tu dobu stihla zpracovat už 750 dotazů. Odhalilo se 150 nevhodných lékových kombinací a 40 duplicit. Tedy že pacienti brali stejný lék s jiným názvem dvakrát," popisuje Jakub Dvořáček, šéf asociace, která sdružuje výrobce originálních léků a poradnu zaplatila. S odpovědí z on-line poradny www.znamsveleky.cz by však měl pacient zamířit ke svému lékaři, který mu tablety předepsal. Rozhodně by neměl sám přestat léky brát.

"Některé lékové kombinace sice nejsou vhodné, ale ne nebezpečné, takže stačí, když lékař změní dávkování nebo navrhne jiný časový odstup užívání," vysvětluje doktor Michal Prokeš.

Podobnou službu nabízí Česko jako jediné v Evropě, pouze na Slovensku ji svým klientům poskytuje zdravotní pojišťovna Důvěra. Ví proč: zdravotnictví totiž přijdou nevhodné kombinace léků na stovky milionů korun.

"Budeme-li vycházet z výzkumu, který proběhl ve Velké Británii, a vztáhneme ta čísla na Česko, tak nás hospitalizace a zbytečně zdvojeně předepsané léky ročně přijdou na miliardu," vypočítává Josef Suchopár z firmy Infopharm. Ta se lékovými interakcemi zabývá už patnáct let a vytvořila počítačový program pro kontrolu léků.

Bonusem pro pacienty je, že odhalí nejen nevhodné kombinace léků, ale doporučí i to, jaké bylinky, nápoje či jídlo spolu s předepsanými léky neužívat.

Tak třeba třezalkový čaj se nesnese s plejádou léků a popíjet jej spolu s užíváním antidepresiv znamená, že si člověk zadělává na serotoninový šok a smrt.

O tom, jak moc je u nás rozšířené braní zdraví škodlivých kombinací léků, ví své Zdravotní pojišťovna Škoda.

Ta si taky díky softwaru od Infopharmu už několik let hlídá, co který jejich klient bere. A rekordmankou je žena, která užívá desítky léků, jež mezi sebou mají 400 nevhodných interakcí.

On-line poradnu už si například otestovalo sdružení diabetiků z Karlovarského kraje. A vyzkoušeli i reakce lékařů na to, že k nim přijde pacient a v rukou třímá papír s nevhodnými kombinacemi léků, které jim předepsal.

"Musím říct, že zatím ti lékaři, za nimiž pak pacienti šli, byli vstřícní a měli snahu pomoci," říká Edita Šimáčková, předsedkyně zmíněného svazu cukrovkářů.

Ostatně on-line poradnu si mohou vyzkoušet i lékaři, pokud si nejsou jisti správnou kombinací léků, jež předepisují. A mohou tak pomoci i seniorům, kteří nemají internet. Stačí, když jim přinesou názvy léků ze všech krabiček, co mají k užívání.

"Lékaři v zahraničí to mají jednodušší. Třeba ve Švédsku funguje předepisování léků tak, že lékař je on-line a vidí v databázi elektronických receptů, jestli někdo jiný už nepředepsal pacientovi stejný lék. Nebo když si člověk nemůže vzpomenout na to, čím ho vybavili třeba při odchodu z nemocnice, tak si lékař daný lék snadno najde," říká Michal Prokeš.

I v Česku měl fungovat podobný systém e-receptů, jenomže se zadrhl. A paradoxně na odporu lékařů.

"Prosazoval jsem osobně, aby do něj byli zapojeni všichni lékaři povinně. Přece to může pomoci nejen pacientům, ale i lékařům," říká místopředseda správní rady VZP Jiří Skalický. "Je pro mě proto nepochopitelné, že se lékaři vzbouřili a chtějí, aby systém byl dobrovolný. Pak to ale bude znamenat, že lékové interakce neodhalí, to nemůže fungovat," říká lékař a poslanec. On-line poradna pro pacienty se bude dál vyvíjet.

"Pacienti často nerozlišují léky a potravinové doplňky. A vzhledem k tomu, že i ty se ovlivňují s různými léky, můžeme do budoucna uvažovat o tom, že bychom službu rozšířili tímto směrem," říká Jakub Dvořáček z asociace originálních výrobců léčiv.

40 tisíc pacientů ročně skončí v nemocnici kvůli nevhodným kombinacím léků.

©2000-2015 Alfa Human Service