Neupírejte synovi pomoc, žádá matka autisty

Mladá fronta Dnes 14. 8. 2014

OLOMOUC Případ autisty z Olomouce, kterému Krajský úřad Olomouckého kraje každoročně snižuje příspěvek na asistenta, míří k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Chlapec na doporučení odborníků navštěvuje klasickou školu a asistenta potřebuje k výuce.

Za čtrnáctiletého Erika se nedávno postavila také ombudsmanka Anna Šabatová. Za asistenta pro svého syna bojuje Jolana Plisková už několik let. I přes diagnózu vysoce funkčního autismu s přidruženou lehkou mentální retardací odborníci Erikovi doporučili integraci do běžné školy. Aby se mohl učit se svými spolužáky, potřebuje asistenta. Jenže právě toho si škola ani matka nemohou dovolit na všechny hodiny, které by měl Erik podle odborníků absolvovat. Krajský úřad totiž každoročně snižuje jeho úvazek, a Erikovi tak prakticky brání v tom, aby plnil povinnou školní docházku.

"Ze začátku vše probíhalo skvěle. Erik velmi dobře zapadl mezi děti, které mu pomáhaly. Po celou dobu má velmi dobrý prospěch. Postupně ale začaly problémy," říká Jolana Plisková. Úvazek asistenta se od čtvrté třídy začal výrazně snižovat. "Nakonec jsme skončili na 0,29 úvazku. Skončilo to tím, že ředitel školy musí doplácet asistenta ze zdrojů školy a já sama doplácím měsíčně nemalou částku," říká.

Krajští úředníci totiž i přes doporučení Speciálně pedagogického centra (SPC), které děti s handicapem vyšetřuje, nechtějí Erikovi zaplatit asistenta na celý počet hodin. "Jestliže SPC doporučí, aby žák absolvoval týdně 28 hodin a kraj nám zaplatí jen 10, musíme zbytek doplatit sami," říká ředitel ZŠ Štěpánov Karel Vacek.

Podle odborníků není Erikův případ ojedinělý, a to nejen v Olomouckém kraji. "Případ Erik je smutným důsledkem nesystémového přístupu krajského úřadu v oblasti integrace dětí s postižením. V ČR neexistuje jednotná metodika, podle které by úředníci postupovali, k doporučením poradenských pracovišť často není přihlíženo," říká psycholožka Kateřina Lamačová, kterou Erik navštěvoval v SPC od svých dvou a půl let.

U českých soudů Jolana Plisková neuspěla, nyní se proto obrací s nadějí na Evropský soud pro lidská práva do Štrasburku. Podporu má i u ombudsmanky Anny Šabatové, která postup krajského úřadu nedávno označila za diskriminační. "Maminka se nevzdala a dotáhla to až k Ústavnímu soudu. Negativní rozhodnutí soudu v jejím případě považuji za krajně nešťastné. Jsem přesvědčená, že u Evropského soudu už vyhraje. Svým stanoviskem ji ve Štrasburku podpořím," řekla Šabatová.

Olomoucký kraj se brání: veřejný ochránce práv podle úředníků nepochopil způsob financování regionálního školství a asistenta pedagoga. "Odbor školství nad rámec normativu poskytne škole na asistenta příspěvek. Řediteli školy je současně sděleno, že pokud objem finančních prostředků nebude vzhledem k přidělenému rozpočtu školy po úpravě na základě změny výkonů na školní rok dostatečný, je možné zažádat v podzimním termínu o dofinancování," říká vedoucí odboru školství Miroslav Gajdůšek.

O autorovi: Barbora Taševská, s přispěním Petry Klimkové
       

©2000-2015 Alfa Human Service