Už osm let se snaží získat kartu ZTP

Už osm let se snaží získat kartu ZTP

NOVA 6. 8. 2014

Emma SMETANA, moderátorka: A pokračujeme absurdním příběhem paní Katky Pavlechové, která se už osm let snaží získat kartičku ZTP pro svého jedenáctiletého handicapovaného syna. Samuel je autista, trpí poruchou pozornosti, má astma, skoliozu páteře i další nemoci. Jenže podle úřadů se může hýbat i chodit a na kartu, která by rodině alespoň trošku usnadnila život, tím pádem nemá nárok.

postižený chlapec: Nejde, vůbec to nejde.

Veronika ŠARAJOVÁ, redaktorka: Jedenáctiletý Samuel si nedokáže zavázat tkaničky u bot. Netrefí domu ze školy a sám se ani nevykoupe.

Kateřina PAVLECHOVÁ, maminka Samuela: Syn prostě bez nás, bez asistentky nic neudělá, tak stejně nemáme nárok na kartu ZTP/P, protože máme nohy a máme ruce a můžeme chodit.

Veronika ŠARAJOVÁ, redaktorka: Podle tabulek mu karta ZTP díky níž by měl zdarma městskou hromadnou dopravu nebo třeba slevu na vlak, zkrátka nenáleží.

SAMUEL: Já bych chtěl kartičku, aby se mi splnilo přání jet do akvaparku Praha.

Kateřina PAVLECHOVÁ, maminka Samuela: Já když ho postavím do centra města a řeknu, dojdi domu, tak domu nedojde,  má panickou hrůzu, strach.

Veronika ŠARAJOVÁ, redaktorka: Když jsme se na Okresní správě sociálního zabezpečení v Karviné zeptali, podle čeho Samuelův zdravotní stav posuzovali, nedozvěděli jsme se nic.

osoba: Musíte odejít, takže tisková mluvčí.

Veronika ŠARAJOVÁ, redaktorka: Mluvčí chtěla dotaz písemně. Kolotoč byrokracie jsme si tedy zažili i my. Nakonec jsme se dočkali této odpovědi.

Jana BURAŇOVÁ, mluvčí České správy sociálního zabezpečení: Maminka využila možnosti podat odvolání. Vzhledem k probíhajícímu odvolacímu řízení pokládáme za nekorektní v tuto chvíli k případu poskytovat vyjádření.

Veronika ŠARAJOVÁ, redaktorka: A tak mamince tří dětí s měsíčním příjmem okolo deseti tisíc korun nezbývá, než čekat. Každý dne, který její syn Samuel potřebnou kartičku nemá, rodinu ale stojí další peníze a čas. Veronika Šarajová, televize Nova.
       

©2000-2015 Alfa Human Service