Náhle ohluchla. Pomohla jí unikátní operace

Mladá fronta Dnes 31. 7. 2014

BRNO - Pětiletá Adélka prodělala v květnu zánět mozkových blan. Ohluchla na obě uši. Lékaři z brněnské dětské nemocnice dali dívence naději, že si se svými kamarády znovu povypráví jako před tím, než onemocněla. Jako první v České republice jí během jednoho zákroku voperovali do každého ucha takzvaný kochleární implantát, díky kterému bude malá pacientka opět slyšet.

Operace jedné strany trvala hodinu a půl. Zatím Adélka ještě neslyší. "Čekáme, až se jí zahojí rány. Implantáty zapojíme za měsíc," vysvětlil přednosta kliniky dětské ORL Ivo Šlapák.

Kochleární implantát je elektronické zařízení, které neslyšícímu zprostředkuje vnímání zvuku. Část kontrolující proud elektrických impulzů voperovávají lékaři pod kůži pacienta. Do ucha potom vloží svazek elektrod. Implantát obsahuje také anténku k přijímání signálu.

"Další součástí je řečový procesor, který je k implantátu přidržovaný magnetem. A také mikrofon k přijímání okolních zvuků," přiblížil implantát Šlapák. Pokud dítě onemocní, lékaři nesmí s operací dlouho čekat. Kvůli nemoci odumírají vláskové buňky uvnitř ucha, vzniklou dutinu by zarostla kost. "Tento zákrok můžeme provádět u dětí starších než rok. Musíme totiž vyfrézovat do kosti u ucha zdířku pro umístění implantátu," poznamenal lékař.

Operace stála přibližně milion korun. Pokud bude zákrok úspěšný, budou moci lékaři pomáhat i dalším pacientům. "O proplacení tohoto druhu zákroku vyjednáváme se zdravotními pojišťovnami," sdělila mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová.

Pro Adélu jsou plnou oporou rodiče, kteří se jí snaží situaci co nejvíce ulehčit. "Pohybuje se ve známém prostředí a mezi nejbližšími. Když jsme ji přivezli poprvé po nemoci domů, zkoumala třeba, že neslyší vysavač, a ptala se, jestli my ano. Věříme, že díky operaci bude zase slyšet," řekl Adélčin otec. Příjmení nechtěl uvést.

Zánět mozkových blan způsobuje bakterie streptokoka, která je k lidskému organismu velmi agresivní. Svými toxiny poškozuje vlasové buňky vnitřního ucha.

"I přes veškeré opatření jako vitaminy, antibiotika i podpůrné léky Adélka ohluchla. Každý rok kvůli této meningokokové nákaze ztratí sluch jeden až dva pacienti," dodala Mrázová.

©2000-2015 Alfa Human Service