Diabetická noha. Po Brně se léčí i v Ostravě

Metro 24. 7. 2014

Léčbou takzvané diabetické nohy za pomoci kmenových buněk z tukové tkáně se bude zabývat biofarmaceutická společnost 4MEDi Centrum buněčné terapie a diagnostiky v Ostravě. "Na nové metodě, díky které by diabetici nemuseli přijít vlivem nemoci o nohu, budou čeští lékaři spolupracovat s výzkumníky z Izraele," řekla mluvčí společnosti Andrea Gutová.

Léčbou poškozených cév na nohách v důsledku cukrovky už se zabývá Národní Centrum Tkání a Buněk v Brně, které k tomu využívá kmenové buňky z kostní dřeně. Nová metoda využití tukové tkáně je však méně náročná i riziková.

Syndromem diabetické nohy u nás trpí 40 tisíc pacientů. "S narůstajícím výskytem diabetu a stárnutím populace očekáváme, že výskyt onemocnění poroste," sdělil náměstek ředitele pro vědu a výzkum Fakultní nemocnice Ostrava Václav Procházka, který je odborným řešitelem projektu spolupráce s Izraelem. Projekt potrvá do roku 2017 a jeho úkolem je prokázat bezpečnost a účinnost kmenových buněk z tukové tkáně při léčbě syndromu diabetické nohy.
       

©2000-2015 Alfa Human Service