Happyend pro Adélku: už zase má "svůj sluch"

Českolipský deník 21. 7. 2014

Desetiletá neslyšící dívka z Nového Boru převzala v sobotu nový řečový procesor, který nezbytně potřebuje, aby mohla dělat všechno jako zdravé děti.

Skalice u České Lípy – Pro desetiletou Adélku Brabencovou z Nového Boru skončily v sobotu dny nejistoty a nepohodlí. Dívka, která se narodila jako neslyšící, ale je zvyklá dělat všechno jako jiné zdravé děti, dostala vytoužený řečový procesor, vnější část takzvaného kochleárního implantátu, kterýmávoperovaný. "Prosím?" reagovala Adélka v sobotu na hřišti ve Skalici, když ji televizní reportér žádal o odpověď na mikrofon. Napoprvé mu nerozuměla a potřebovala, aby otázku zopakoval.

Malý, ale velký

Adélčin řečový procesor se rozbil, a nový s příslušenstvím stojí přes 300 tisíc korun. Aby vůbec mohla fungovat, jak je zvyklá, i o prázdninách, používala vypůjčený. Jenže to není ono, neslyšící děti potřebují svůj, na který jsou zvyklé a který používají celé roky. I proto možná sympatická dívka napoprvé nerozuměla otázce. S novým procesorem, který teď dostala, si bude jistější.

"Konečně. Mám velkou radost. Moc všem děkuji," říkala nad důležitým dárkem dojatá dívka. O radost se dělila s rodinou. Než dárek dostala, stihla ještě pro radost diváků vystoupit v krátkém programuse svou mladší sestrou.

I když se samotný procesor vejde do dlaně, celé zařízení s příslušenstvím bylo součástí velké krabice, za kterou nebylo Adélku, když si dárek nesla, téměř vidět. Malá velká věc je pro ni životně důležitá.

Dárek převzala Adélka na fotbalovém hřišti ve Skalici při příležitosti charitativního turnaje v malé kopané, který pod záštitou skalického starosty uspořádala modelingová agentura Reas Agency. Ta zároveň nalákala do Skalice hvězdy televizní obrazovky, které pak s drobnou dívkou sdílely její nadšení.

"Hlavně jsem strašně rád, že se vybralo tolik peněz pro Adélku. Moc to na mě působí. Je úžasné, jak všichni umíme držet pohromadě, když jde o dobrou věc. Když přišla ta šance, že bych mohl sám přijet a přispět, tak jsem neváhal," říkal sportovní moderátor Petr Suchoň.

Pro Adélku měl jen samá slova chvály. Když se ho ptali, jestli mu nepřijde zvláštní, že mažoretka je neslyšící, tak zareagoval: "To pozor! Ona je hlavně geniální mažoretka! Jde jí to skvěle a je neuvěřitelně bezprostřední. Ještě mě mrazí, když si v hlavě promítám to její nadšení, když rozbalovala svůj dárek. Co je na světě hezčího než udělat radost. Moc mě její příběh dojímá," přiznal moderátor.

Radovali se i organizátoři. "Nečekali jsme, že přijde tolik lidí a příběh Adélky přináší takovou radost, jakou už jsem opravdu dlouho neměl," pochvaloval si také Petr Svoboda, manažer Reas Agency.

Během sobotní benefiční akce ve Skalici se vybralo 20 245 korun. Společně s výtěžkem z předchozích akcí, například na koncertu v Horových sadech v Novém Boru se vybralo přes třicet tisíc korun, už suma narostla tak, že rodina mohla vytoužený přístroj zakoupit. Peníze, které se vybraly navíc, chce rodina Adélky věnovat dalším dětem, které ze zdravotních důvodů čekají na finančně náročný přístroj nebo lék.

©2000-2015 Alfa Human Service