Čočky pro diabetiky budou, Google se spojil s farmaceuty

tyden.cz 16. 7. 2014

Diabetici by se měli dočkat kontaktních čoček, které dokážou monitorovat hladinu cukru v krvi, aniž by lidé museli podstupovat její odběr. Novinku chystá společnost ve spolupráci s farmaceutickou společností Novartis.

Technologický velikán Google chystá ve spolupráci s farmaceutickou společností Novartis výrobu kontaktních čoček, které dokážou monitorovat hladinu cukru v krvi u diabetiků, aniž by museli podstupovat odběr z kapky krve. Očekávaný projekt, který byl oznámen již v lednu, tak konečně spatří světlo světa.

Princip fungování speciálních kontaktních čoček spočívá v rozboru slz uživatele. Podle vývojářů budou čočky napojené na mobilní zařízení nemocného informovat o jeho aktuálním stavu. Současně budou plnit svoji původní funkci - nápravu zraku.

"Jsme rádi, že se po uzavření spolupráce se společností Novartis naše vize uskuteční. Chceme, aby nejnovější miniaturní technologie zlepšila kvalitu života milionů lidí," uvedl zakladatel Googlu Sergey Brin. Otázkou však zůstává, kdy přesně k tomu dojde a v jaké cenové relaci se novinka bude pohybovat.

Nejde však o jediný projekt s podobným záměrem. Například v Nizozemí se o speciální kontaktní čočky pokouší i firma NovioSense. Jejich výrobek je postaven na nepatrné pružině umístěné pod víčkem.

Kontaktní čočky odhalující hladinu glukózy ze slz diabetiků nejsou jedinou zdravotnickou inovací, kterou se Google pyšní. V současnosti se ve spolupráci s organizací Autism Speaks podílí také na vytvoření databáze s názvem AUT10K na pomoc lidem s autismem. Bude obsahovat tisíce vzorků DNA nemocných, které poslouží vědeckým účelům.

©2000-2015 Alfa Human Service