Diabetici se bojí, že jim stoupnou doplatky za inzulin. VZP to vyvrací

zpravy.iDNES.cz 26. 6. 2014

Diabetici tvrdí, že jim kvůli revizi úhrad ze zdravotního pojištění skokově stoupnou doplatky na moderní inzulin. Dosud dopláceli desetikoruny za balení, po revizi to bude až 600 korun, což je nárůst na šest tisíc korun ročně. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny zhoršení péče o diabetiky nehrozí.

S cukrovkou se v Česku léčí přes 800 tisíc lidí, z nich 209 tisíc užívá inzulin. Až 60 procent z nich pak dostává jeho bezpečnější formu, tazvzaná inzulinová analoga.

"Pacienti, kteří si nemohou dovolit léčbu inzulinovými analogy, budou nuceni z finančních důvodů přejít na humánní inzuliny. Důsledkem může být podstatné zvýšení rizika hypoglykémií, které přímo souvisejí s vyšším rizikem infarktu či mrtvice," upozornila předsedkyně České diabetologické společnosti Terezie Pelikánová s tím, že léčba následných komplikací je pro pojišťovny dražší.

Předseda Svazu diabetiků Vladimír Horák uvedl, že v otevřeném dopise apelují na Ministerstvo zdravotnictví, Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a zdravotní výbory Poslanecké sněmovny a senátu, aby "ochránily české pacienty s diabetem a nehazardovaly s jejich zdravím". V dopise vysvětlují, že humánní inzuliny a analoga inzulinu nelze zaměnit. Požadují zastavit zkrácenou revizi a zahájit hloubkovou revizi, která zohlední rozdíly mezi oběma typy přípravků.

Změna v úhradách má ušetřit desítky milionů korun

Mluvčí SÚKL Lucie Šustková řekla, že zkrácenou revizi nemohou ukončit, pokud k tomu není zákonný důvod, což by bylo jen v případě, že by předpokládaná úspora nedosahovala 30 milionů korun ročně.

"Pokud jde o zaměnitelnost, ve zkrácené revizi se vychází z první revize úhrad, kde bylo pravomocně rozhodnuto, že humánní inzuliny a jejich analoga jsou zaměnitelné pro účely stanovení úhrady. Toto rozhodnutí potvrdilo Ministerstvo zdravotnictví," uvedla Šustková s tím, že výsledek hloubkové revize bude shodný, pokud SÚKL neobdrží nové důkazy.

Podle propočtu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) se změnou ušetří 87 milionů korun za krátkodobě působící inzuliny a 75 milionů za střednědobé inzuliny v kombinaci.

VZP podle mluvčího Oldřicha Tichého považuje tvrzení Svazu diabetiků za zavádějící, jedná se podle ní téměř o poplašnou zprávu, zdražení pro pacienty je nereálné. Podobně jako v předchozích případech firmy podle mluvčího zlevní, v opačném případě by ztratily trh. Pokud tak neučiní, měl by se tím zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a zjistit, zda se nejedná například o kartelovou dohodu.

Tichý rovněž uvedl, že VZP požádala o zkrácenou revizi na základě cenových referencí, v cizině jsou tyto přípravky výrazně levnější. "VZP má povinnost nakládat s prostředky z veřejného zdravotního pojištění s péčí řádného hospodáře, měla proto de facto povinnost zkrácenou revizi navrhnout," shrnul.

©2000-2015 Alfa Human Service