Vozíčkářka lidem neustále vysvětluje, že se asistenční pejsci nehladí

denik.cz 16. 6. 2014

Stodůlky - Šest let si pohrávala s myšlenkou, že by chtěla psa. Ale když už parťáka, tak aby i pomohl. "Dříve se jako asistenční psi používali hlavně velká plemena. A toho já se bála. Pak jsem ale díky Pestré společnosti zjistila, že mohu mít i menší plemeno," říká 52letá Marta, která je patnáct let upoutána na vozík.

Ochabování svalů po celém těle ale začalo dříve. Ve třiceti. To ještě šlo ale bez vozíku. "Po sedmi letech však byla chůze natolik složitá, že jsem začala používat elektrický vozík, díky kterému jsem venku samostatná. Doma to ale zvládám s opěrou. A samozřejmě s Florianem." Florian je Marty už třetí pudlík. Pes, na kterého nemůže dopustit. Nejen proto, že nepouští chlupy.

"Panuje názor, že pudl je přešlechtěný nevychovaný pes k ničemu, jen málo lidí ho má rádo. Dokonce se mi stává třeba v MHD, že se lidé na nás koukají stylem - Co to je za fórek? Pudlík jako asistenční pes? S čím ten tak může pomáhat… Ukázalo se ale, že pudlík je právě pro účely asistenčního psa velmi vhodný. Má veselou povahu a rád se učí."

Černý trpasličí pudlík je v současné době ve výcviku u trenérky Michaely Perčinové. Marta ho ale i po dobu výcviku může navštěvovat, občas spolu tráví celý víkend. "Kupovala jsem si pejska, který byl nezvladatelné štěně. A teď? Zklidnil se, poslouchá mě, pomáhá mi, miluje mě. Je vidět, že mu výcvik svědčí."

Florian pomáhá hlavně s podáváním věcí. "Nejčastěji mi padají klíče a mobil. Florian mi podává ale i oblečení, umí sundat rukavice, otevře skříňku, podá léky…" Jelikož má Marta i sluchovou vadu, Florian jí po kompletním výcviku už brzy dovede upozornit, když bude zvonit telefon nebo někdo zaklepe na dveře.

To, že je pudlík pro svou roli ochránce jako dělaný, předvedl Martě už několikrát. A dokonce ještě před samotným výcvikem. "Udělalo se mi nevolno a zůstala jsem ležet v bezvědomí na zemi. Florian se ke mně přitulil, probudil mě olizováním tváře, žďuchal do mě hlavičkou. Měl starost, co mi je."

Florian je nejen galantní pomocník, ale také miláček celé rodiny. Někdy je však jeho milý kukuč i na škodu. "I když má při našem cestování po Praze dečku s nápisem asistenční pes, stále je hodně těch, kteří se s ním chtějí mazlit, pohladit si ho. A to mi pak nezbývá nic jiného, než zas a znova lidem trpělivě vysvětlovat, že je to asistenční pejsek, kterého nesmí při práci rozptylovat."

Pestrá společnost ve zkratceObecně prospěšná společnost vznikla v roce 2009. Cvičí asistenční, signální, vodicí a canisterapeutické psy.

Psi v předvýchově i výcviku má organizace umístěné v domácím prostředí, nikoli v kotcích.

Více jak polovina zaměstnanců v Pestré společnosti má tělesné postižení. Pestrá společnost proto vlastní ochrannou známku Práce postižených v rámci národního programu Česká kvalita.

Organizace se věnuje i vzdělávání žáků na školách a školí i firmy v komunikaci lidí s postižením.

V roce 2012 si tato obecně prospěšná společnost založila cestovní agenturu Bezbatour. Z příjmů agentury chce spolufinancovat výcvik asistenčních psů.

Pestrá společnost má celkem čtrnáct zaměstnanců - například ředitele, administrativního pracovníka, fundraisera, PR pracovníka či koordinátora dobrovolníků.

Výcvik vodicích psů proplácí stát jako kompenzační pomůcku, výcvik asistenčního, signálního a canisterapeutického psa ale hrazen není. Téměř dvě stě tisíc na každého vycvičeného psa tak společnost získává prostřednictvím grantů, individuálních a firemních dárců či celostátní veřejné sbírky.

Na Marty pudlíka Floriana v současné době zbývá sehnat částka 153 tisíc korun. Proto je pro něj pořádán příští čtvrtek benefiční festival Rock for dogs.

Roční výcvik asistenčních psů činí 1,2 miliony korun."

©2000-2015 Alfa Human Service