Namísto bezbariérového WC sklad? Běžná záležitost, říká vozíčkářka

lidovky.cz 8. 6. 2014

Bezbariérové restaurace, ubytovací zařízení, kulturní instituce, sportoviště a mnohé další. Už druhým rokem mají díky aplikaci VozejkMap sami vozíčkáři možnost sdílet s ostatními hendikepovanými osobami informace o místech bez bariér po celé České republice. Podle ředitelky České asociace paraplegiků (CZEPA) Aleny Jančíkové, která je upoutána na invalidní vozík od osmnácti let, však zatím funguje především díky několika aktivním jedincům.

VozejkMap funguje od února loňského roku, zatím mapuje přes šest tisíc bezbariérových míst. Jste spokojeni s dosavadním fungováním?

Bohužel moc ne, primárně jde totiž o co nejvyšší počet uživatelů aplikace. V tuto chvíli je jich necelých 800, to není moc. Systém je nastaven tak, aby do něj vkládali informace samotní vozíčkáři a pomáhali tak sami sobě. Není v našich silách zmapovat všechny bezbariérové prostory, proto jsme aplikaci vytvořili. Ověřená bezbariérová místa mohou přidávat sami vozíčkáři jak přes aplikaci, tak přes webové rozhraní.

Proč se podle vás vozíčkáři nezapojují?

Někteří pořád čekají na to, že jim informace někdo naservíruje. Sami se moc zapojovat nechtějí. Je také možné, že se k nim zpráva o aplikaci VozejkMap ještě nedostala, snažíme se proto o medializaci a větší informovanost. Občas slýcháváme, že hendikepovaní ani netušili, že informace mohou sami přidávat.

Z mapy je patrné, že některá města máte podchycena  velmi detailně, najdou se ale také takřka "hluchá" území. Je to dáno právě aktivitou uživatelů?

Přesně tak, není to tím, že by například v Bruntále nebo v Jindřichově Hradci bylo málo bezbariérových prostor, nebo že by někde nefungovalo jediné bezbariérové WC. I když samozřejmě vysoká koncentrace vozíčkářů například v Praze je neokomentovatelná... Nejvíce míst ale máme překvapivě zmapováno v Ostravě, protože tam prostě máme velmi aktivního vozíčkáře. Přesně takhle by to mělo fungovat.

V aplikaci VozejkMap si uživatel může vyhledovat bezbariérová místa typu...

Realizací aplikace jste se inspirovali v zahraničí. Kde konkrétně?

Dobře fungující aplikace mají v Německu, ve Švýcarsku i v Norsku. Ale přiznám se, že netuším, nakolik efektivně tam fungují.

Kdo kontroluje věrohodnost vkládaných dat?

Administrátor - vozíčkář. Je to bývalý voják, který po úraze nesehnal práci v armádě. Po odeslání dat je vždy zkontroluje, přidá k nim další informace, fotku a tak dále. Ještě jsme se ale nesetkali s tím, že by nějaký uživatel přidal místo, které není bezbariérové.

Může přispívat i člověk, který není na vozíku?

Určitě může, ale mám trochu obavy, že člověk, který není uživatelem invalidního vozíku, nemůže znát všechny parametry, které jsou zapotřebí. Setkáváme se často s tím, že "bezbariérová" místa vůbec bezbariérová nejsou. Tváří se tak, ale ve skutečnosti jsou třeba před vstupem tři schody...

Nedávno jste aplikaci rozšířili i o další místa - například pro handicapované řidiče...

Potřebovali jsme ji inovovat a dopomohl nám k tomu náš partner - Škoda Auto. Byl to především jejich nápad, zmapovat také místa jako bezbariérová parkoviště, čerpací stanice, odpočívadla nebo servisní místa. Součástí firemní strategie Škody Auto je také podpora bezbariérové mobility.

Znamená to i fakt, že se u nás obecně zlepšuje bezbariérová dostupnost?

Je to tak, že právě prostory typu parkoviště či odpočívadla musí ze zákona fungovat bezbariérově. Což dříve nebylo. Na druhou stranu jsou ale ještě velké nedostatky. Na mnoha místech jsou například vybudované bezbariérové záchody, když tam ale vozíčkář přijede, bývají často uzamčené nebo nefunkční. Není neobvyklé, že si majitelé pár měsíců po kolaudaci udělají z takového WC sklad nebo úplně jinou místnost.

Jaké další inovace či vylepšení plánujete s aplikací VozejkMap do budoucna?

Uvědomujeme si, že má ještě mnoho nedostatků, hodně je to také o penězích. Spravují ji pro nás vývojáři, a byť za nízkou cenu, musíme je zaplatit. Ještě nám chybí vyhledávání konkrétní instituce - aplikace sice třeba  najde nejbližší restauraci, ale už ne vyhlášenou hospodu U Švejka, do které chcete jít. Tohle je potřeba doladit.

©2000-2015 Alfa Human Service