Bez "kontroverzní" hexavakcíny dítě do školky nepřijmou

5plus2.cz 2. 6. 2014

Dítě, které rodiče nenechají naočkovat hexavakcínou ve všech čtyřech dávkách, většina školek nejen na Frýdecko-Místecku nepřijme. Pokud rodiče očkování odmítají, musí hledat alternativní možnosti, zejména v podobě soukromých školek.

Zatímco hygienici a naprostá většina lékařů tvrdí, že očkování proti devíti infekčním nemocem ( tetanu, dětské mozkové obrně, záškrtu, zarděnkám, spalničkám, černému kašli, žloutence typu B, infekci hemofily B a příušnicím ), je nezávadné, mnohé maminky si to nemyslí. Jsou přesvědčeny o tom, že za různé vývojové problémy jejich dětí může právě hexavakcína.

"Když vám dětská lékařka naočkuje dítě v ordinaci, tak vám žádný příbalový leták přečíst nedá. Jenže ti, co se o tuto problematiku zajímají, vědí, že v hexavakcíně jsou i stabilizátory a takzvané imunitní adjuvanty, což jsou těžké kovy, především hliník a rtuť," vysvětluje Kateřina Najsarová z Frýdku-Místku.

Když se jí před třemi lety narodil syn, problematice očkování se příliš nevěnovala a syna nechala naočkovat podle standardního očkovacího kalendáře. První dávku dostal už v devíti týdnech. Jenže pak to začalo.

Syn málem umřel

"Syn měl patologickou reakci na očkování, tři dny neutišitelně plakal, měl horečku, nepil, začal se dusit a měl veliký rudý otok na zadečku. Byla jsem zoufalá a snažila se zjistit, co se děje. Začala jsem tedy pátrat na internetu, spojila se s různými lékaři. Syn to 'naštěstí' odnesl jen zhoršenou imunitou," vypráví Kateřina Najsarová.

Stejné zkušenosti má i Jana Metzová z Lučiny na Frýdecko-Místecku. "Syn začal trošku mluvit až po třetím roce. Byl jako by ve svém světě, když jsem na něj volala, nereagoval. Začali jsme proto navštěvovat různé poradny, včetně logopedie. Jsem si téměř jistá, že za zpomalený vývoj mého syna může očkování," říká Jana Metzová a vypočítává, kolik malých autistů ve svém okolí zná.

Matek, které si myslí totéž, neustále přibývá a své zkušenosti si předávají na sociálních sítích. "Když si představíte, že do teprve tříměsíčního dítěte necháte vpravit tolik cizorodých látek, divím se, že to vůbec přežijou," píše na jednom z diskuzních fór Markéta Zuchová.

"Postará se o dítě někdo jiný než rodič, když bude mít následky? Jen rodič má právo rozhodovat, i když mu to zatím naše zákony ubírají. Na Slovensku nedávno rozhodli, že povinné očkování je protiústavní, v Německu je očkování nepovinné," zdůrazňuje Monika Marková z Frýdecko-Místecka.

Ani tři dávky školkám nestačí 

Stále více matek tak očkování hexavakcínou odkládá na pozdější věk a volí většinou jen tři povinné dávky. V tom je ale kámen úrazu, protože když chtějí dát dítě do mateřské školy, ta jejich nedoočkované (tři dávky ze čtyř) dítě zařízení nepřijme.

Podle příbalového letáku je hexavakcína ale účinná už po třech dávkách. U některých dětí naopak nemusí být účinná ani po čtyřech dávkách. Navíc není jasné, kdo tuto účinnost léků v těle dětí sleduje.

Zákon o ochraně veřejného zdraví uvádí, že jesle nebo předškolní zařízení mohou přijmout pouze dítě, které se podrobilo stanoveným pravidelným očkováním, má doklad, že je proti nákaze imunní nebo se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci.

Hygienici a naprostá většina lékařů tak má jasno a žádné zdravotní problémy nepřipouští. "Očkování hexavakcínou patří do pravidelného očkování. Tvrzení, že způsobuje zpomalený růst či autismus není vědecky opodstatněné. Počty rodičů odmítajících očkování jsou sporadické," tvrdí Irena Martinková z Krajské hygienické stanice v Ostravě.

V této souvislosti se nabízí ale další otázka. Jak je možné, že neočkované dítě představuje reálnou infekční hrozbu pro děti naočkované.

Právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota říká, že se jedná o jasnou diskriminaci a šikanu. "Státní orgány nikdy neprokázaly, že by opatření povinného očkování bylo medicínsky nezbytné, ani nezdůvodnili, koho má chránit. Je zřejmé, že hexavakcína je riziková stejně jako ostatní očkovací látky, v jehož důsledku může dojít k poškození zdraví, dokonce ke smrti," říká Candigliota.

Naprostá většina mateřských škol na Frýdecko-Místecku, stejně jako v ostatních krajích republiky, však dítě bez lékařského potvrzení o kompletním očkování do školky nepřijme.

I proto volí čím dál více rodičů alternativní způsoby. Tak například soukromá Lesní školka Bezinka v Palkovicích očkování dětí neřeší. "U našich dětí nesledujeme, zda jsou očkované, či ne, což znamená, že tuto informaci od rodičů či lékaře nevyžadujeme," řekla redakci koordinátorky školky Ivana Cviková.

©2000-2015 Alfa Human Service