Roztroušená skleróza - diagnózu slyší tisíc lidí každý rok

CT24.cz 28. 5. 2014

Praha - Dnešní Světový den roztroušené sklerózy připomíná problémy lidí s tímto onemocněním. V Česku se s poruchou centrálního nervového systému léčí na 19 tisíc lidí. Diagnózu lékaři sdělují každý rok tisícovce lidí, většinou ženám ve věku od 20 do 40 let. Onemocněním trpí i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, podle kterého je důležité nepropadat skepsi, nestranit se společnosti a být aktivní.

Diagnózu na roztroušenou sklerózu od lékařů slyšela i zpěvačka Hana Robinson. Hlavní podle ní je nepropadnout panice. "Lepších dnů je vždycky víc než těch špatných – stejně jako bílých klapek na klavíru," říká zpěvačka.

Příznaky onemocnění

  • brnění končetin
  • stavy nevolnosti
  • problémy s balancem – zakopávání
  • ochrnutí končetin

"Jde o poruchy zraku, citlivosti, motoriky, stability či těžkou únavu a deprese. Je však potřeba, aby člověka vždy prověřil neurolog," upozornila odbornice na léčení roztroušené sklerózy z Všeobecné fakultní nemocnice Eva Havrdová. Neurolog používá pro hledání příznaků magnetickou rezonanci a vyšetření mozkomíšního moku.

Proč roztroušená skleróza postihuje víc ženy než muže?

"Problémem je hormonální disbalance, ke které u ženy dochází každý měsíc, a pohlavní hormony mají vliv na imunitní systém. Úplně vysvětlitelné to ale není," doplnila Havrdová.

Už víc než rok v Česku funguje registr pacientů s roztroušenou sklerózou. Centrálně evidovat pacienty s tímto onemocněním se postupně daří. Neběží však ve všech centrech, a proto se systému zatím účastní přibližně 3 tisíce nemocných.

V rámci Světového dne roztroušené sklerózy se budou konat sbírky i rozdávat informační letáky. V Praze se bude rovněž konat benefiční koncert.

©2000-2015 Alfa Human Service