Léčba novorozenců hlasem i hudbou

ČT 1 22. 5. 2014

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Hlas rodičů jako léčba. V olomouckých inkubátorech pouštějí jejich nahrávky nedonošeným dětem. Podle tamních lékařů se jejich zdravotní stav zlepšuje natolik, že se krátí i doba jejich pobytu v porodnici. Muzikoterapie se v Česku prosadila i v dalších oborech medicíny.

Po narození vážila 480 a 760 gramů. Dvojčata Lucie a Zuzana od té doby přibrala půl kila. Ode dneška je budou léčbou provázet i hlasy rodičů a starší sestry.

Milada UDVORKOVÁ, matka Zuzany a Lucie: Dcera čtyřletá se toho velice ujala a namluvila tam pohádku O Červené karkulce.

osoba: Babičko, proč máš tak velké oči? To abych tě lépe viděla.

redaktorka: Podle lékařů má metoda velmi dobré výsledky.

Lumír KANTOR, primář novorozeneckého oddělení FNOL: Během toho používání vidíme na monitorech, že se zklidňují fyziologické funkce.

Ilona ANTONÍČKOVÁ, staniční sestra novorozeneckého oddělení FNOL: Tu muzikoterapii jim pouštíme dvakrát denně a tam je největší jakoby efekt toho, že ty děti opravdu u toho v klidu usínají.

redaktorka: Muzikoterapie se v Česku prosazovala zpočátku obtížně, teď už se vyučuje i na některých lékařských fakultách a pomáhá v řadě oborů.

Markéta GERLICHOVÁ, Klinika rehabilitačního lékařství, 1. LF UK a VFN: Využívá zvuků, ticha, harmonie, rytmů a vždycky je cílem na nějaký terapeutický proces, to znamená, že buď třeba na zlepšení pohybů, zlepšení řeči nebo stimulace lidí v kómatu.

redaktorka: Například Kateřina, která byla téměř rok v bezvědomí. Než se probudila, první reakci zaznamenali lékaři právě v souvislosti s muzikoterapií. Stále v kómatu si luskala do rytmu. Velké pokroky díky hudbě dělají i děti s různými typy postižení.

osoba: Řeknem čau Pú?

Erika VOSÁHLOVÁ, matka Mikuláše: Tak určitě se rozmluvil, samozřejmě slabikují, pak taky zpíváme hodně v autě.

redaktorka: Muzikoterapie nejenom podporuje vývoj, ale pomáhá stejně jako psychoterapie. Překonává komunikační bariéry. Některá cvičení zase uvolňují přebytečnou energii. Třeba bubnování zbavuje stresu a nervozity. Lenka Kratochvílová a Barbora Straňáková, Česká televize.
       

©2000-2015 Alfa Human Service