Zájemci se naučí porozumět neslyšícím. Za osmdesát hodin

Slovácko 20. 5. 2014

Kyjov – Základy znakové řeči se v tomto školním roce učí zájemci v Centru pro sluchově postižené v Kyjově. Akreditovaný kurz, který v červnu končí, má ve městě premiéru. "Výuku jsme pořádali i v minulých letech, ale teprve letos jsme na ni získali akreditaci. Účastníci, již kurz absolvují, nyní dostanou osvědčení," sdělila ředitelka Centra pro sluchově postižené v Kyjově Marta Kadlecová.

Hodiny výuky navštěvují třeba dívky ze zdravotnické školy v Kyjově, ale i zdravotní sestřička. Kurz je přístupný všem, nejen studentům. "Lidé o něj mají zájem, osm volných míst jsme zcela zaplnili. Jde o osmdesát hodin za rok, z čehož je padesát teorie a třicet hodin praxe, kterou mají účastníci v Hodoníně a v Kyjově," vysvětlila ředitelka. Naučit se znakovou řeč není podle ní snadné. "Nejde samozřejmě očekávat, že po osmdesáti hodinách může absolvent tlumočit ze znakového jazyka. Ovšem základy pro běžnou komunikaci získá. Lekce jsou proto určené zejména pro zdravotnický personál nebo třeba pracovníky úřadů, kteří se s neslyšícími lidmi setkávají," uvedla Kadlecová.

Náplní druhé poloviny školení je praxe. Účastníci jsou tak přímo v kontaktu s neslyšícími. "Jeden týden se potkáváme v Kyjově, druhý v Hodoníně. Plánujeme, že další kurz uspořádáme v příštím školním roce, takže od září začínáme znovu," dodala ředitelka centra.

©2000-2015 Alfa Human Service