Přístav rodin dětí s autismem

Bruntálský a Krnovský deník 19. 5. 2014

Krnov – Nedávno se konal Světový den pochopení autismu, lidé nosili modré oblečení a rozsvěcovali modrá světla, protože modrá barva se stala symbolem autismu.

Rodiny s dětmi s poruchou autistického spektra se dostávají do těžké životní situace. Kvůli nežádoucím projevům chování svých dětí se ocitají v sociální izolaci, veřejnost je soudí, děti považuje za nevychované. Důsledkem poruchy je, že dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Duševní vývoj dítěte je kvůli tomuto handicapu narušen hlavně v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti.

Proto Slezská diakonie zahajuje projekt Modrý přístav, který nabízí těmto rodinám místo, kde mohou bezpečně zakotvit, načerpat sílu, inspiraci a setkat se s ostatními rodinami, jejichž život je podobně "modrý".

Projekt vznikl díky podpoře Moravskoslezského kraje, který ho financuje. Modrý přístav má otevřeno pravidelně každé úterý od 8 do 16 hodin v budově Slezské diakonie na Hlubčické ulici 9.

Rodiče mohou se speciálním pedagogem individuálně konzultovat situace, které se vztahují k životu s dítětem s autismem. Poradí jim, jak ovlivnit jeho chování, komunikaci i vzdělávání.

A jak setkání svépomocné rodičovské skupiny vypadá? Jedno střetnutí Modrého přístavu, které se uskutečnilo 29. dubna, popsala sociální pracovnice Ivana Kmínková. Tématem bylo problémové chování dětí s autismem, rodiče si mohli vyměňovat zkušenosti, jaké metody jim fungují, co nezabírá, a vzájemně si předávat inspiraci a rady. Jedním ze způsobů, jak pomoci dětem s autismem fungovat v kolektivu dalších dětí a ve společnosti, je spolupráce s dobrovolníky.

"Hrou učí děti, kdo je to kamarád, jak se mají chovat, aby kamarády získaly. Vychází z toho, co děti baví. A rodiče mají chvilku pro jiné činnosti nebo na odpočinek," představila projekt sociální pracovnice Ivana Kmínková.

©2000-2015 Alfa Human Service