V Havířově vzniká centrum pro "Alzheimery". Nabídne 150 míst

5plus2.cz 13. 5. 2014

V Havířově začala minulý týden výstavba Centra bydlení pro seniory, ve kterém najde ubytování a péči 152 seniorů. Centrum se bude zaměřovat zejména na osoby s Alzheimerovou chorobou a demencí. Práci v něm najde 65 místních.

"Je skvělé, že se nám podařilo stavbu zahájit v termínu. Centrum bydlení pro seniory rozšíří nedostatečné kapacity ve městě i jeho okolí. Budova je efektivní jak po stránce funkční, provozní, tak i ­ekonomické," uvedl Lubomír Vais předseda představenstva firmy EBM Partner, která centrum staví.

"Optimalizované prostorové a provozní schéma umožní co nejnižší stavební, ale také provozní náklady objektu," podtrhl Vais.

Centrum bude provozovat společnost Anavita, která se specializuje na Alzheimerovu chorobu a demence. Najde v něm práci až 65 zaměstnanců.

Centrum vzniká na okraji panelového sídliště poblíž školy a sportovišťě. Samostatně stojící budovu investor umístil ve ­středu pozemku o rozloze bezmála 4­000 metrů čtverečních.

Okolní zahrada budoucí stavby bude mít 1100 metrů a­ dům se bude moci pochlubit jídelnou s navazující terasou, prostory pro vzdělávání i odpočinek v klidné části města. 

Procházka budoucností

V přízemí budovy vznikne vstupní hala s recepcí, jídelnou, administrativou a technickým zázemím. Jídelna je multifunkčním prostorem pro zájmové činnosti, vzdělávání, zábavu a odpočinek.

"Dvou a třílůžkové ubytovací jednotky jsou umístěny ve zbývajících nadzemních podlažích. Každé patro má kromě sesterny i společenskou místnost," popsala manažerka společnosti Anavita Hana Raiskubová.

Dominantou je "chráněná" zahrada, která s krytou venkovní terasou navazuje na jídelnu. Po zahradě se mohou pohybovat také lidé na vozíku a obyvatelé centra tam najdou upravené cvičební stroje pro seniory.

"Nabídneme tam 152 míst a klientům garantujeme 24hodinovou péči s lékařským dohledem, zázemí pro rehabilitace a příjemnou, domáckou atmosféru," slíbil zakladatel sítě Domovů pro seniory a šéf DS Anavita Jiří Dušek.

"Klienti s Alzheimerovou chorobou a­ demencemi skutečně vyžadují speciální péči a zvláštní přístup školeného personálu. V domácím prostředí není v lidských silách zvládat toto naplno 365 dní v roce," zdůraznila lékařka Zdeňka Polzerová, která se v léčebně dlouhodobě nemocných v Pasekách s touto devastující chorobou mozku denně setkává. Alzheimerova choroba je označovaná za nemoc 21. století.

©2000-2015 Alfa Human Service