Pořízení slepeckého psa vyjde nevidomé až na čtvrt milionu korun

Chebský deník 14. 5. 2014

Cheb – Jak ještě více zlepšit spolupráci nevidomých s vodicím psem. To byl jeden z hlavních cílů akce, při které se setkalo několik nevidomých v chebském TyfloCentru. Na akci dorazili i manželé Marie a Vlastimil Smolíkovi z Mariánských Lázní.

"Máme již třetího vodicího pejska a jsme s ním maximálně spokojení," uvedla Marie Smolíková. "Jednou jsme měli německého ovčáka, následně pak fenku zlatého retrívra a nyní máme psa zlatého retrívra," vyjmenovala zkušenosti Marie Smolíková.

Podle ní je pes lepší než předchozí fenka

"Samice retrívra byla taková více energická a musela například nastupovat do autobusu nebo trolejbusu jako první. Drala se dopředu a byla hodně taková až moc pohotová," přidal se se zkušenostmi i manžel Vlastimil Smolík. "Zatímco pes je velice klidný, a proto nás také zaujal. Je více rozvážnější, než byla fena, a zásadně nastupuje jako poslední do autobusu," vyprávěl majitel slepeckého psa Vlastimil.

Ještě větší temperament však měl německý ovčák, kterého měli manželé jako prvního. "Stačilo, aby někdo jen zazvonil, a celý dům byl na nohou, protože pes velmi štěkal. Nakonec jsme si tedy řekli, že chceme psa velmi klidného, který by měl stejnou náturu jako my," pověděla s úsměvem Marie Smolíková.

Oba manželé se však shodují v tom, že bez pomoci psa by byli v koncích.

"Pomoc psa je neocenitelná. Neměli jsme s ním nikdy žádné problémy, ve všech situacích, kdy jsme potřebovali, nám vyhověl," dodala Marie Smolíková.

Vycvičený slepecký pes přitom není žádnou levnou záležitostí. "Celková doba výcviku psa trvá přibližně rok a půl až rok a tři čtvrtě," uvedl Daniel Tůma, vedoucí výcviku psů v jednom z pražských středisek. "Celkové náklady na vodicího psa vyjdou na 250 tisíc korun," informoval Tůma s tím, že v ceně je zahrnut jak výcvik, tak i předvýchova psa a proškolení klienta i následná pomoc se zvládnutím psa.

©2000-2015 Alfa Human Service