Postižení vyrábějí svačiny pro děti

TV Barrandov 7. 5.2014

René HNILIČKA, moderátor: S originálním nápadem, jak zapojit postižené lidi do společnosti, přišla nezisková organizace z Hradce Králové. Handicapovaní lidé tam vyrábějí housky, bagety a jogurty a roznášejí je přímo do škol.

Žaneta MUCHOVÁ, moderátorka: Dětem mohou svačinu objednat rodiče přes internet, nebo si je žáci vyberou sami ve škole. Projekt je velmi oblíbený mezi dětmi.

Lucie CHYTILOVÁ, redaktorka: Pětatřicetiletému Lukášovi se splnil sen. Má zodpovědnou práci a vydělává vlastní peníze. Každé ráno v osm hodin naloží na vozík připravené svačiny a veze je do základní školy o několik ulic dál. Na tuto práci se několik let připravoval. Teď jí zvládá naprosto bravurně.

nejmenovaná osoba: Mě to baví, svačiny prodávat.

Lucie CHYTILOVÁ, redaktorka: A dětem chutná. Housky se šunkou, sýrem a zeleninou jdou o přestávce v Základní škole Gočárova v Hradci Králové na dračku.

nejmenovaná osoba: Je to takový zdravější a chutná mi to víc. Je to něco jinýho než z domu.

nejmenovaná osoba: Dobrý. Mně to tady chutná a je to po ruce.

nejmenovaná osoba: Připadá mi to takový pohodlnější, než třeba si ráno chystat svačinu.

Monika KALINOVÁ, učitelka ZŠ Gočárova; Hradec Králové: Když tady vidíme, jak si kupují sušenky, bagety z automatů a prostě se zdravou výživou to nemá co společného, tak jsem byli strašně rádi za tuhle tu nabídku.

Jakub ČERNÝ, redaktor: Obecně prospěšná společnost Skok do života si před několika lety dala za cíl umožnit handicapovaným žít normálním životem, samostatně bydlet a pracovat. Založila první chráněnou dílnu. Roznášky svačin jsou ale něco jiného, postiženým lidem umožňují být součástí společnosti. Ještě před nápadem rozvážet svačiny do škol vzniklo toto Bistro u dvou přátel, které nejen že dává práci lidem s mentálním postižením v Hradci Králové, ale zároveň také nabízí zdravé občerstvení například pro úředníky při lehlého krajského úřadu.

Kateřina DRÁBKOVÁ BÍBUSOVÁ, ředitelka organizace Skok do života: Tím, že jsem zaměstnali prvních patnáct lidí, tak vlastně dnes můžu říct, že všech patnáct se v současný době připravuje, nebo někteří už bydlí jakoby sami, že tím, že si začali vydělávat vlastně, jim toto sebevědomí natolik stouplo, že se opravdu od těch rodičů odtrhli.

Lucie CHYTILOVÁ, redaktorka: Kromě chystání a roznášky svačin už jsou v plánu další projekty, které si sami handicapovaní přejí, například práce na farmě. Pro TV Barrandov - Lucie Chytilová.

©2000-2015 Alfa Human Service