Konec sKaret

PRIMA Family 30. 4. 2014

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Úderem dnešní půlnoci definitivně přestávají fungovat sKarty. Už si z nich nic nevyberete ani nezaplatíte v obchodě. Dávky lidem přijdou na konto nebo poštou. Problém ale může mít 10 tisíc zdravotně postižených, kteří si je ještě nevyměnili za nový průkaz. Martina Spěváčková zjistila, že například nebudou moct parkovat na vyhrazených místech.

Martina SPĚVÁČKOVÁ, redaktorka: Jen další zbytečná karta, takové hodnocení si od uživatelů vysloužila sKarta.

Erik FOJTÍK, bývalý uživatel sKarty: Dá se říct, že karta, která byla navíc v peněžence a kterou člověk nevyužil.

Martina SPĚVÁČKOVÁ, redaktorka: Pro zdravotně postižené ale přece jen jistý význam měla. Sloužila totiž i jako průkazka dokazující jejich postižení. Pan Fojtík si jíž už stihl vyměnit za dočasný nový průkaz, jenže 10 tisíc dalších to neudělalo. A od zítřka tak mohou narazit na problémy s uplatňováním výhod.

Kateřina BERÁNKOVÁ, mluvčí Úřadu práce ČR: Například při parkování, při zvýhodněných jízdných, při přepravě například slepeckých psů a podobně.

Václav KRÁSA, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením: Já bych moc chtěl požádat všechny, ať si urychleně vymění sKartu za dočasný průkaz osoby se zdravotním postižením a budou moci využívat ty výhody nebo kompenzace dál.

Martina SPĚVÁČKOVÁ, redaktorka: Úřady slibují, že vyjdou zdravotně postiženým maximálně vstříc a že jim nové průkazy vydají okamžitě. Ostatních by se konec sKaret příliš dotknout neměl. Zbývající peníze si můžou vybrat na pobočkách České spořitelny, a to po dobu čtyř let. I pro ně je ale jedna věc poslední. Dnes naposledy si přes vaši sKartu můžete zjistit zůstatek a převést ho na jiné konto. sKartu nemusíte vracet, měli byste ji ale raději znehodnotit. Za ukončení projektu stát zaplatí přes 5 milionů korun. Účet by ale nemusel být konečný. Česká spořitelna totiž požaduje náhradu nákladů.

Michaela MARKSOVÁ TOMINOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/: V současné době ta jednání probíhají, takže já vám k nim nic nemohu říci.

Helena MATUSZNÁ, mluvčí České spořitelny: Do doby ukončení těchto jednání nebudeme k tomu poskytovat žádné další informace.

Martina SPĚVÁČKOVÁ, redaktorka: Přes spořitelní účty zřízené k sKartám protekly za dobu jejich fungování dávky za zhruba 18,5 miliardy korun. Robert Heč a Martina Spěváčková, Prima FTV.

©2000-2015 Alfa Human Service