Problémy se získáním průkazu ZTP

ČT 1 29. 4. 2014

Helena DOHNALOVÁ, moderátorka: Novela zákona o sociálních službách, která platí od letošního ledna, zavedla i nové podmínky pro přiznání průkazu ZTP. Mnoho zdravotně postiženích lidí už na něj ale podle nových pravidel nedosáhne. Je to i případ 52-letého Davida Kreuze z Hlučína. Nová ministryně práce ale slibuje, že připraví novelu.

David KREUZ: Dobrý den, paní Piskalová, Kreuz. Těšíme mě.

Iva PISKALOVÁ, redaktorka: Vyučenému obráběči se život otočil 9. června 2011. V práci na něj nešťastnou náhodou spadl 2,5-tunový válec. A po několika operacích mu letos v únoru museli nohu pod kolenem amputovat. Jeho žádost o průkaz ZTP ale revizní lékař na základě nových pravidel zamítl.

David KREUZ: Je to dost potupné, když prostě já přijedu a zaparkuju někde prostě na placeném parkovišti a musím šmatlat, já nevím, 500 metrů prostě na fakulktu nebo někde prostě na rehabilitace, protože když zastavím na ZTP, tak mě policisté můžou pokutovat.

Iva PISKALOVÁ, redaktorka: Nárok na průkaz, který by mu třeba zajistil od státu zdarma dálniční známku nebo výrazné slevy v hromadné dopravě nebo na vstupném, by totiž měl jenom v případě, kdyby mu nohu amputovali až nad kolenem. Co by tu situaci mohlo změnit u nás?

Pavla CHYBLORZOVÁ, Úřad práce Ostrava: Legislativa. Změna legislativy prostě a ...

Iva PISKALOVÁ, redaktorka: Pan Kreuz teď proti rozhodnutí Úřadu práce v Ostravě poslal odvolání na ministerstvo práce.

Petr HABÁŇ, mluvčí, ministerstvo práce a sociálních věcí: Ministerstvo práce a sociálních věcí v tuto chvíli nemá ještě definitivní verzi k dispozici.

David KREUZ: Já bych tady chtěl změnit něco, protože jsem se setkal s hodně lidma, kteří mají podobný problém třeba, nebo tak, nemají taky nic. A myslím si, že tady jsou špatně nastavená prostě pravidla pro poskytování ZTP.

Iva PISKALOVÁ, redaktorka: Téměř při každé návštěvě na úřadech řeší pan Kreuz svou situaci i s městskými strážníky, i když je volné místo pro vozíčkáře, on tam zaparkovat nesmí.

David KREUZ: Jo, teď se uvolnilo parkovací místo ZTP, prostě, když tam zastavím a vy půjdete kolem, co se stane, prosím vás pěkně, když nemám průkazku?

policista: Porušujete vlastně zákon.

Iva PISKALOVÁ, redaktorka: Průkaz ZTP má v Česku asi 250 tisíc lidí. Revizní lékaři teď u všech musí do konce příštího roku zjistit, jestli na něj mají nárok i podle nově stanovených podmínek. Iva Piskalová, Česká televize, Hlučín.

©2000-2015 Alfa Human Service