Rodina se dočkala cvičeného psa pro postižená dvojčata

Mladá fronta Dnes 24. 4. 2014

Velkou pomoc při péči o postižená dvojčata Jolanku a Julinku představuje pro rodiče asistenční pes Topi, kterého rodina získala díky projektu Psí oči. Každá holčička má jiné postižení, takže Topi je pomocnicí, psychologem i učitelkou.

ŠUMPERK - Kamarádkou, pomocnicí i učitelkou se stala fenka labradorského retrívra Topi pro dvojčata Jolanku a Julinku ze Šumperka. Pětileté holčičky si nesou od narození kombinovaná postižení a pes tak musí zvládnout jak asistenci, tak canisterapii, kdy se aktivně podílí na léčbě jedné z malých paniček.

"Výcvik Topi se přizpůsoboval na míru oběma holčičkám. Je vlastně asistentem a jakýmsi psychologem pro Jolanku, a canisterapeutem pro Julinku. A taky pomocníkem pro jejich maminku. Rodiče s dětmi k nám pravidelně přijížděli, abychom psa na jeho úkoly připravili opravdu co nejlépe a nejdůkladněji," řekla cvičitelka Michaela Drozdová.

Jolanka se díky své psí kamarádce výrazně zlepšila v řeči. "Dokonce se naučila její celé jméno Utopie Ultima kelečský poklad," vypráví otec. Pes je centrem pozornosti děvčátka během celého dne. "Topi je asistenční pes," říká dívenka. A s čím ti nejvíc pomáhá," ptá se jí táta. "S aportem," odpoví dívka bezelstně. "Aportování je nejoblíbenější činnost Jolanky a taky se už naučila povely. Tím, že si často hrají, se vedle řeči zlepšily také Jolančiny pohybové schopnosti," vysvětluje otec.

Její sestřičce Julince slouží především zdravotně. Pomáhá jí při polohování a prohřívání svalů končetin před rehabilitačním cvičením. "Julince se i díky Topi zlepšuje motorika a úchopové schopnosti," popsal Patrik Bartoš.

Topi ví, že jejím úkolem je pomáhat i rodičům. Otevře dveře, podá spadený předmět. "Vlastně je taky asistentem a pomocníkem pro mámu a tátu," uvedla Barbara Hucková z Nadace Leontinka, která na výcvik psa přispěla.

Bartošovi jsou velmi důslední jak v boji o zmírňování následků handicapů jejich dvojčat, tak při práci s Topi. "To je velmi důležité. Leckdy se totiž stává, že lidé svou nedůsledností pokazí, co jsem jejich psa naučila. To u Bartošových opravdu nehrozí. Oni si uvědomují, že je potřeba dodržovat nastavená pravidla, aby pes mohl plnit svou úlohu co nejlépe," pochválila rodiče cvičitelka.

I tak je s rodinou dál v kontaktu, psa sleduje, a když bude potřeba, bude ho i doučovat. "Když se změní stav s vývojem nemoci, je potřeba na to reagovat a psa naučit něco nového," vysvětlila Drozdová. S vycvičenými vodícími, asistenčními nebo canisterapeutickými psy absolvuje dvakrát ročně pravidelná několikadenní soustředění, kde si otestuje, zda neztratili nic ze svých dovedností a pokud je potřeba, připomene, co zapomněli nebo je i doučí nějaké nové povely. Náročný výcvik psa podpořily v rámci projektu Psí oči, který přispívá na financování asistenčních a canisterapeutických psů, Nadace Leontinka a Nadace České pojišťovny. V rámci projektu Psí oči už získali handicapované děti nebo mládež 36 psů. Náklady na speciální výcvik každého psa vycvičeného "na míru" klienta se pohybují kolem 200 tisíc korun.

Tím, že si často hrají, se vedle řeči zlepšily také Jolančiny pohybové schopnosti." Patrik Bartoš, otec postižených dvojčat o fence Topi.

©2000-2015 Alfa Human Service