Testy chromozomálních vad v těhotenství

PRIMA Family 7. 4. 2014

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Věděli jste, že se u nás nastávající maminky mohou vyhnout odběru plodové vody, pokud se jim má vyloučit, že by jejich dítě mohlo trpět Downovým syndromem? Na ten se totiž dá přijít i z krve matky. Maminky, které se odběru plodové vody dosud obávaly, tak mají alternativu. Pro koho je test z krve vhodný, zjišťovala naše reportérka Michaela Nováková.

Michaela NOVÁKOVÁ, redaktorka: Je to jeden z nejtěžších okamžiků těhotenství. Už v prvním trimestru vám lékař může sdělit, že existuje možnost, že vaše dítě bude trpět Downovým syndromem nebo další vadou. Pak přijde ještě strach z odběru plodové vody. Některé maminky z něj mají panickou hrůzu.

Dagmar SMETANOVÁ, primářka, Centrum lékařské genetiky: Pacientky, které jsou úzkostné, pacientky po IVF pochopitelně, které mají strach o své těhotenství a bojí se invazivního vyšetření.

Michaela NOVÁKOVÁ, redaktorka: Teď mají ale takové maminky na výběr. V Česku existují hned tři testy, kterým stačí jen kapka matčiny krve, a řeknou vám, jestli vašemu dítěti hrozí Downovým syndrom a další chromozomální vady. Test se provádí už od 10. týdne těhotenství.

Dagmar SMETANOVÁ, primářka, Centrum lékařské genetiky: Zhodnotí riziko těch tří nejčastějších chromozomálních vad s vysokou citlivostí. Takže konkrétně například u toho Downova syndromu se blíží až tedy téměř k diagnoze přes 99 %.

Osoba: Pokud bychom teda se rozhodovali, tak určitě tu metodu, která sice je teda nákladnější, ale představuje menší riziko pro to miminko.

Osoba: Ty jo. Tak to nevím. Možná tu plodovku, to je určitě zbytečný platit tolik peněz.

Michaela NOVÁKOVÁ, redaktorka: Testy stojí v rozmezí od 10 do 15 tisíc korun. Nejsou ale vhodné pro úplně všechny nastávající maminky.

Helena NEUMANNOVÁ, Gynekologicko-porodnická klinika, Nemocnice Na Bulovce: To neinvazivní testování je pro toho, kdo je na hranici nebo kdo chce mít stoprocentní jistotu, že jeho plod nebude mít ty nejčastější chromozomální vady.

Michaela NOVÁKOVÁ, redaktorka: Pokud ale už při prvním screeningu vyjde riziko nějaké vady příliš vysoké, nezbývá než použít metodu invazivní, tedy odběr plodové vody.

Dagmar SMETANOVÁ, primářka, Centrum lékařské genetiky: Tam, kde najdeme už na ultrazvuku orgánovou vadu, tam ten screening až tak úplně optimální není.

Michaela NOVÁKOVÁ, redaktorka: O tom, která metoda bude pro vás nejlepší, je dobré se předem poradit se svým lékařem. Michaela Nováková, Prima FTV.

©2000-2015 Alfa Human Service