Už rok zákon povoluje léčebné konopí, pacienti zatím v lékárnách nedostali ani gram

zpravy.rozhlas.cz 1. 4. 2014

Zákon o dovozu a pěstování léčebného konopí zatím funguje jenom na papíře. Za celý rok jeho platnosti se legálně nevypěstoval ani nedovezl jediný gram. Tisíce pacientů tak dál získávají konopí nezákonně a riskují pokutu nebo vězení. Konopí pro léčebné účely by ale mohlo být v Česku už příští týden.

Úřady pod vedením ministerstva zdravotnictví totiž dlouho řešily právní a administrativní stránky dovozu. Podle vedoucí Státní agentury pro konopí pro léčebné použití Heleny Kordačové je konopí pro český trh už připravené v Nizozemsku. "Teď je to tak, že v Nizozemí je připravena dodávka konopí, která v České republice bude. Tím pádem pacienti, kteří si budou chtít konopí v lékárnách vybrat na předpis a kterým jej lékař předepíše, ho budou moct v nejbližších dnech dostat," ubezpečuje.

Na dovoz konopí získaly licenci tři firmy, ještě však žádnou rostlinu nedovezly. Ani lékaři zatím nemají možnost konopné léky předepisovat, doposud totiž nefunguje elektronický předpis. K tomu všemu pojišťovny odmítají léčebné konopí hradit a pro většinu pacientů bude za tržní cenu nedostupné. Podle kritiků z řad lékařů i pacientů léčbu konopím bojkotovalo především minulé vedení ministerstvo zdravotnictví. Dokonce tvrdilo, že léčebné konopí neléčí.Kordáčová ale vidí příčiny toho, že si konopí v lékárnách dosud nikdo nekoupil, dvě. "Jednak poměrně rezervovaný postoj lékařů při předepisování konopí a pak že distributor, který konopí může dovézt do České republiky, od listopadu čekal na poptávku, aby dovezl definované množství," doplňuje.

Vše se však, zdá se, přece jen posouvá. Současný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) už odjel kvůli konopí do Izraele a posun by mohla přinést také výměna šéfa Státního úřadu pro kontrolu léčiv.

Konopí jako lék mohou využít například pacienti s roztroušenou sklerózou, kterým pomáhá při pohybových potížích, nebo lidé při chemoterapii, u nichž tlumí nevolnost. Funguje také jako lék proti nechutenství. Už tři firmy mají povolení zacházet s léčebným konopím. K pacientům se zatím nedostalo. Část poslanců chce umožnit legální prodej konopí. Zvažují novelu trestního zákoníku. Zlínská firma dostala povolení k dovozu léčebného konopí, první zásilka bude z Nizozemska. Farmaceutická fakulta v Hradci Králové chce pěstovat léčebné konopí. Jako lék je konopí v Česku legální už půl roku. V lékárnách se ale koupit nedá. Léčebné konopí z dovozu bude podle znalců kvůli ceně neprodejné!

©2000-2015 Alfa Human Service