Je teplo, očkujte se proti klíšťovce

Metro 1. 4. 2014

Češi se ve srovnání s Evropou stále nedostatečně chrání před klíšťovkou. Letos se přitom dá nakazit již v těchto jarních dnech.

Klíšťovou encefalitidou se ročně nakazí stovky lidí. Loni bylo zaznamenáno 625 případů, z toho dva lidé zemřeli. Je to o deset procent více než v roce 2012 a to přesto, že loni nebyly klimatické podmínky pro klíšťata příliš příznivé.

A jak to bude letos? Odborníci varují, že teplé počasí klíšťatům nahrává. Klíšťata jsou aktivní už při teplotě nad 7 °C, to znamená, že již v těchto dnech a týdnech může být pobyt venku rizikový. Ve srovnání s jinými evropskými zeměmi, kde se lidé chrání očkováním, se zatím Češi do ordinací lékařů či do očkovacích center nehrnou. A to přesto, že řada pojišťoven na toto očkování přispívá. Ale začíná se blýskat na lepší časy. Některé pojišťovny potvrzují, že letošní zájem o příspěvek na toto očkování je rekordní. Ohniska nákazy se v Evropě i u nás neustále rozšiřují.

Zatímco v minulosti hrozila v tuzemsku nákaza hlavně v jižních Čechách a Jeseníkách, v průběhu minulých let se rozšířila do všech regionů. Očkování má proto smysl bez ohledu na místo bydliště.

Klíšťová encefalitida je virový zánět mozku. Právě proto, že původcem jsou viry, nezabírají na nemoc antibiotika. Tím se léčba značně komplikuje. Postihuje všechny věkové skupiny, ale zvlášť u seniorů může zapříčinit trvalé následky. "Z těch případů, které se vzhledem k vážnému průběhu podaří diagnostikovat, ztrácí kvůli neexistenci specifické léčby velká část postižených schopnost pohybu, zrak, sluch nebo řeč, trpí psychickými problémy. Kvalita jejich života se navždy výrazně zhorší, přichází o soběstačnost, své záliby, koníčky a produktivní generace nezřídka i o práci," uvádí Rastislav Maďar, odborný garant center očkování a cestovní medicíny Avenier. Nakazit se můžete od dospělého klíštěte, které se na vás přisaje, ale i od nymfy, která je nižším stadiem klíštěte a je snadno přehlédnutelná. Kvůli tomu se lékaři občas setkávají ve svých ordinacích s případy přenosu nákazy na osoby, které si nebyly v nedávné době přisátého klíštěte vůbec vědomy.

O co se jedná?

  • Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány.
  • Nemoc se může projevovat lehkými bolestmi hlavy a zvýšenou teplotou, ale také prudkými bolestmi, vysokými horečkami, dezorientací nebo ztuhnutím šíje.
  • Vyloučit nelze ani dlouhodobé následky – ochrnutí, poruchy soustředění, snížení intelektuálního výkonu a v krajním případě smrt.
    • Česko patří dlouhodobě mezi země s největším výskytem této nemoci v Evropě.

©2000-2015 Alfa Human Service