Za dvacet let zvedlo Prointepo z vozíčku na nohy stovku dětí

Hradecký deník 1. 4. 2014

Hradec Králové – Začínali v chatrném ekonomickém zázemí, s třinácti žáky, minimálními náklady, ale s o to větším zápalem. Dnes slaví hradecká Základní a mateřská škola Prointepo už dvacet let od svého založení.

"Největším vítězstvím pro nás je, že jsme přežili tak dlouho. Kolikrát totiž nebylo jasné, jestli vůbec budou peníze na další provoz," vzpomíná ředitelka Jarmila Karpašová.

Soukromé centrum, které sídlí v Hrubínově ulici, poskytuje komplexní péči dětem a žákům s tělesným i kombinovaným postižením.

"V současnosti máme plnou kapacitu. Denně k nám chodí zhruba padesát klientů, dalších tři sta dochází na poradenskou činnosti," popisuje ředitelka.

Kromě vzdělávání zajišťuje Prointepo i řadu dalších služeb – osobní asistenci, rehabilitaci, psychickou pomoc, logopedii či různé terapie. Součástí týmů jsou i tři lékaři.

"Jsme v podstatě jediné takové pracoviště v republice," dodává Jarmila Karpašová, podle níž jde často o mravenčí práci. "Výsledky ale máme. Můžeme mluvit už zhruba o stovce dětí, které se nám podařilo postavit z vozíčku na nohy," prozrazuje s úsměvem ředitelka.

Jak centrum významné jubileum oslaví? Originální expozicí výtvarných prací, která je umístěna v přízemí Knihovny města.

"Výstavu, která je výsledkem práce našich klientů, jsme pojmenovali Soukromý vesmír," vysvětluje Martina Jiroutová, která se spolu s dětmi věnuje výtvarné terapii artefiletika. Všechna díla, ať už obrazy, keramika, či jiné zajímavé výtvory, se budou dražit. A to na velké oslavě výročí, jež je naplánována na 24. dubna.

Oslavu výročí završí ohňostroj

Oslavu dvacetileté existence naplánovalo centrum Prointepo na 24. dubna od 17 hodin v Knihovně města Hradec Králové. Budou se tu dražit výtvarné práce klientů, akci zpestří vystoupení dechového tria, žáků Prointepa či hudební skupiny Memphis. Vše zakončí ohňostroj. 

©2000-2015 Alfa Human Service