I handicapovaní jezdí na koních

Žďárský deník 26. 3. 2014

Dolní Rožínka – Koně a Vysočina. To je spojení, které dalo ve své přirozenosti vzniknout řadě regionálních jezdeckých klubů. Ovšem nejen těch běžných. V Dolní Rožínce na zámeckém statku Mitrovských existuje moderní centrum westernového ježdění dětí, mládeže a handicapovaných. V Dolní Rožínce se tak spojilo ještě něco mnohem víc – "šlechtický venkov" a sport postižených dětí.

Projekt takzvaného Parawesternu, který v Rožínce vznikl a je již osmým rokem podporován Fondem Vysočiny, je svým zaměřením ojedinělý. Sdružuje jak zdravé, tak i postižené děti a nabízí jim využití volného času ve venkovském prostředí a s koňmi.

"Když se pracuje s dětmi, dříve nebo později se objeví rodiče různě postižené mládeže a zajímají se, zda by se aktivit nemohla účastnit i ona. Tak jsme prostě vymysleli pravidla parawesternu a začali," říká hlavní trenér Břetislav Sucharda.

V Dolní Rožínce pracují s dětmi různého postižení, dokonce i s nevidomými, které jezdí s pomocí vodičů.

Na tuto sobotu připravili v zámeckém statku pro zdravé i handicapované děti a jejich rodiny sváteční program. Všichni se sejdou na Dni s koňmi, který zaujme bohatým programem. "Kromě jiného se lidé mohou těšit na ukázky neverbální komunikace s koněm a samozřejmě na ukázky parawesternu," uvádí jedna z organizátorek Iveta Kejdová. Přichystaná bude také vyjížďka bryčkou, kdy si zájemci budou moci vyzkoušet i řízení. Dále budou uspořádány jezdecké závody a lidé si budou moci prohlédnout i celý statek. "V sobotu začínáme již od osmi hodin ráno a program potrvá až do večera," dodala Iveta Kejdová.

Parawestern

Parawestern je nová jezdecká disciplína určená sportovcům s postižením mentálním, tělesným či kombinovaným.

Spolupráce jezdce s koněm, případně trasérem, či asistentem, umožňuje handicapovanému sportovci plnohodnotný sportovní výkon.

Parawestern se v Dolní Rožínce provozuje již jedenáctým rokem. Specifikou českého parawesternu je, že handicapovaní jezdci soutěží na závodech proti zdravým jezdcům a to podle pravidel pro zdravé, pouze s možnou drobnou úlevou podle typu handicapu.

©2000-2015 Alfa Human Service