Sedíme si za svým! The Tap Tap koncertují s černým humorem

CT24.cz 17. 3. 2014

Praha - Je důležité komunikovat o vážných věcech s nadhledem, tvrdí kapela The Tap Tap, jejímiž členy jsou studenti nebo absolventi škol Jedličkova ústavu. A hned jde příkladem - 19. března zahajuje turné "načerno" spojené s výstavou kreslených vtipů o lidech s handicapem. Šňůrou i vtipy chtějí podpořit celostátní sbírku na dostavbu Jedličkova ústavu.

Autory vtipů jsou kreslíři známí především z časopisu Sorry. Nedávno se objevila zpráva, že humoristický měsíčník v tiskové podobě po jednadvaceti letech končí. Černého humoru ale neubude - pokračuje v internetové verzi a také třeba v projektu The Tap Tap.

"'Vždycky když si koupím Sorry, směju se tak, že kdybych mohla, tak tě kopnu,' řekla mi kdysi kamarádka vozíčkářka. Na druhou stranu, nejenom mne, ale i ostatní kolegy z časopisu Sorry kolikrát někdo osočil, že je náš humor bezcitně drsný, postrádající jakoukoliv empatii kpostiženým," přiznává kreslíř Jiří Koštýř. "Snad proto často uvažuji, kde je ta pomyslná hranice mezi citlivým a bezcitným humorem, smíchem a výsměchem. Vždyť nedostatek nadhledu, fantazie, smyslu pro humor a falešný soucit bývá také závažným postižením a nikdo se nad tím tolik nepohoršuje," domnívá se.

Kromě jeho vtipů bude na výstavě možné vidět také vtipy Marka Douši, Michala Hrdého, Karla Vrány, Lucie Seifertové, Marka Setíkovského či Milana "Fefíka" Podobského. Všechny vystavené kresby prý prošly tvrdou cenzurou členů skupiny, a jsou tak testovány přímo "u zdroje".

Černý humor pro dobrou věc

Poprvé budou vystaveny v pražské galerii Atrium a vernisáž je spojena i s koncertem The Tap Tap. "Hlavním účelem výstavy je upozornit na význam černého humoru jako důležité schopnosti komunikovat o vážných věcech s nadhledem. Zároveň se jedná o první z koncertů celostátního turné nazvaného The Tap Tap načerno, pořádaného na podporu sbírky na dostavbu areálu Jedličkova ústavu a škol," upozornil kapelník The Tap Tap Šimon Ornest.

K výtěžku tříleté sbírky, určené mimo jiné na stavbu vzdělávacího centra Studeo, přispějí i další koncerty. V plánu je jich zhruba dvacet, nejbližší vystoupení jsou potvrzená v Plzni (3. 5.), Hradci Králové (14. 5.) a Chebu (24. 5.). Všechny zastávky najdou zájemci na stránkách turné.

"Rádi bychom ukázali, že dostavba areálu Jedličkova ústavu a škol se netýká jen Pražáků. Skoro každý z minulých či současných členů The Tap Tap se narodil a vyrostl mimo naše hlavní město a do Prahy se vypravil hlavně kvůli lepším možnostem vzdělání, jež handicapovaným lidem nabízí především Jedličkův ústav," podotkl k turné moderátor koncertů Ladislav Angelovič. I mimopražská vystoupení by měla doprovázet výstava černohumorných vtipů.

©2000-2015 Alfa Human Service