Zaostáváme v očkování proti klíšťové encefalitidě

Liberecký deník 7. 3. 2014

ZDRAVÍ

V loňském roce u nás zdravotníci zaznamenali 625 případů klíšťové encefalitidy, dva lidé dokonce na následky tohoto onemocnění zemřeli. Přestože klimatické podmínky v loňském roce nebyly pro klíšťata příliš příznivé, počet případů lidí nakažených klíšťovou encefalitidou meziročně vzrostl téměř o 10 procent.

Současný vývoj počasí prozatím naznačuje, že letošní sezona by mohla být pro klíšťata a přenos nemoci ještě příznivější než v předchozích letech, neboť riziko nákazy se s mírnou zimou zvyšuje. Klíšťata jsou aktivní už při teplotě nad 7° C, což znamená, že již nyní může být pohyb v přírodním ohnisku nákazy rizikový.

Horší než my jsou už jen Rusové

Vyšší počet případů onemocnění než v České republice hlásí jenom Rusko. Zde se ale výskyt infekce v posledních letech daří redukovat díky vysoké proočkovanosti obyvatelstva, v rizikových oblastech nad 70 %. Na endemických alandských ostrovech patřících Finsku je proočkovanost až 65 %, v Lotyšsku téměř 40 %. V sousedním Rakousku, které začalo jako první úspěšně snižovat počet případů nákazy, se proočkovanost obyvatel blíží 90 %.

Zdá se, že v České republice, kde stejně jako v Rakousku proběhla kampaň na podporu očkování proti klíšťové encefalitidě, zatím neumíme tak dobře vnímat a zhodnotit riziko, jež tato nákaza přináší. I když téměř tři čtvrtiny obyvatel u nás tuto nemoc znají, očkovat se nechá zhruba každý čtvrtý. Konkrétně se v ČR v roce 2013 nechalo očkovat pouhých 23%obyvatel, což na snížení počtu případů nestačí.

Případů může být daleko více

Každoročně je u nás zaznamenáno více než 130 případů onemocnění u dětí, avšak nejohroženější skupinou, ve které se nejčastěji objevují trvalé následky v důsledku virového zánětu mozku, jsou senioři. Ti se ale nechávají očkovat nejméně. Nejvíce případů nákazy bylo v roce 2013 v Evropě zaznamenáno ve věkové kategorii 45 – 64 let a následně ve věku nad 65 let. Skutečné počty lidí nakažených klíšťovou encefalitidou jsou však daleko vyšší.

"Ze všech případů klíšťové encefalitidy se ve statistikách objeví jen ty nejtěžší, které často končí hospitalizací a intenzivní péčí. Z těch případů, které se vzhledem k vážnému průběhu podaří diagnostikovat, ztrácí kvůli neexistenci specifické léčby velká část postižených schopnost pohybu, zrak, sluch nebo řeč, trpí psychickými problémy atd. Kvalita jejich života se navždy výrazně zhorší, přichází o soběstačnost, své záliby, koníčky a produktivní generace nezřídka i o práci," uvádí doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph. D., odborný garant center očkování a cestovní medicíny Avenier.

Nákaza nezná hranic

Ohniska nákazy se v Evropě i v České republice neustále rozšiřují prostřednictvím zvěře a ptactva, od Skandinávie a severního Ruska až po Bulharsko a Albánii. Na západě zasahují až do jižního Švýcarska a východní Francie. Zatímco v minulosti hrozila nákaza hlavně v jižních Čechách a v Jeseníkách, v průběhu minulých let se ohniska rozšířila do všech regionů země.

V zemích s vysokým výskytem klíšťové encefalitidy, včetně ČR, doporučuje Světová zdravotnická organizace očkování všem věkovým kategoriím, to je už od jednoho roku věku. V Evropě se vyskytly i případy, kdy si onemocnění klíšťové encefalitidy přivezl turista z dovolené. Ať už ze zahraničí, nebo z jiné části své vlastní země. Očkování má proto smysl bez ohledu na místo bydliště dané osoby.

Otázky pro Rastislava Maďara

Bude díky zimnímu "teplu" klíšťat více než obvykle, protože dobře přežily zimu? Domnívám se, že ano. Záleží však na dalším vývoji počasí. Mrznout může ještě i koncem března, to ani moderní předpověď počasí nedokáže spolehlivě předvídat. Navíc klíšťatům stejně jako mráz vadí i sucho a horko v létě. Obecně však platí, že klíšťata přežijí pod spadaným listím i mrazivé teploty. Jakou vakcínu doporučujete, s jakou máte dobré zkušenosti?

Obě u nás dostupné vakcíny jsou bezpečné a účinné, proto lze bez obav doporučit obě. Jedna z nich, FSME IMMUN však v ČR dominuje, mimo jiné i proto, že netrpí výpadky dovozu ze zahraničí. Navíc je s ní mnohaletá zkušenost ze sousedního Rakouska, kde je očkováno téměř 90 % obyvatel. Kde nám hrozí největší riziko nákazy? Je stejné ve městech i na venkově? Na venkově je nepochybně více rizikových lokalit. Klíšťata mají v oblibě vysokou trávu na okraji louky ve stínu stromů a na vlhkém místě u potůčku, řeky či vodní plochy. Endemické oblasti klíšťové encefalitidy se však za poslední roky posunuly do všech regionů České republiky i k velkým městům, včetně Prahy či Brna, do příměstských parků. Klíšťata dnes získají domácí mazlíčci nebo člověk třeba i v městské zeleni.

©2000-2015 Alfa Human Service