Seniortaxi na vzestupu

ČT 1 6. 3. 2014

Ivana ŠMELOVÁ, moderátorka: Zajistit seniorům a tělesně postiženým odvoz se teď snaží města, ve kterých funguje hromadná doprava. Třeba v Moravském Krumlově pro tyto obyvatele zřídili speciální taxislužbu, kterou dotuje radnice.

Osoba: Já bych prosila pro naši klientku za 10 minut odvoz do zdravotního střediska.

Zuzana NEUVIRTOVÁ, redaktorka: Už půl roku jezdí v Moravském Krumlově takzvané seniortaxi, na rozdíl od klasických taxíků vozí přednostně majitele průkazu ZTP nebo lidi narozené do roku 1944.

Tomáš TŘETINA, starosta, Moravský Krumlov /TOP 09/: Městská část Polánka, Rokytná, to jsou takový vesničky, který jsou přičleněny ke Krumlovu, a pro ně to samozřejmě platí taky.

Zuzana NEUVIRTOVÁ, redaktorka: Službu zatím nejvíc využívají senioři z místního domu s pečovatelskou službou. Taxi sem volají minimálně 3krát týdně.

Evženie KOVÁŘOVÁ, obyvatelka Moravského Krumlova: Je to výborný vůbec pro lidi, kteří jsou méně pohybliví, já ještě jakžtakž mně to jde, ale jsem v lednu byla nemocná, takže to jsem jezdila skoro každý týden i dvakrát.

Zuzana NEUVIRTOVÁ, redaktorka: Až do letoška město přispívalo seniorům na dopravu 300 korunami ročně, varianta taxislužeb je pro ně ale výhodnější. Jedna jízda je stojí jenom desetikorunu, zbytek dopravci doplatí město. To obyvatelům Třebíčska radnice tuto službu nedotují, i tak jim místní dopravce dává slevu. Jedna jízda je vyjde na 50 až 100 korun.

Pavel HEŘMAN, starosta, Třebíč /STAN/: Těžko můžeme podporovat soukromý podnikatelský subjekt, ale na druhé straně můžeme mu tady poskytnout prostor, aby tady měl svoje letáčky. Doporučujeme ho, i když se někdo zeptá a podobně. Čekám, jak se osvědčí.

Vlasta FIALOVÁ, klientka Senior-taxi Třebíč: Manžel je po mozkové příhodě, má srdeční arytmii, já mám také určité ortopedické potíže a je to teda pro nás velice výhodné.

Zuzana NEUVIRTOVÁ, redaktorka: To ve Šlapanicích na Brněnsku už se doprava pro seniory zaběhla. Každé dopoledne od pondělí do čtvrtka je po městě vozí seniorbus.

Dagmar KRATOCHVÍLOVÁ, obyvatelka Šlapanic: Jsme velmi spokojeni, protože je problém z našeho konce se dostat dolů a hlavně s nákupem potom do kopce.

Zuzana NEUVIRTOVÁ, redaktorka: Provoz seniorbusu ročně vyjde město na víc než půl milionu, dotovat ho pomáhá i kraj. V budoucnu by se na přání místních jízdní řád mohl rozšířit i na odpoledne nebo víkendy. Dušan Vrbecký a Zuzana Neuvirtová, Česká televize.
       

©2000-2015 Alfa Human Service