Otcem až v 45 letech? Dítěti hrozí autismus a horší prospěch

Mladá fronta Dnes 4. 3. 2014

Odkládání rodičovství je trendem dnešní doby. Jenže za to můžou zaplatit děti, jak dokazuje obří vědecká studie z USA. Podle ní je u dětí starších otců mnohem vyšší pravděpodobnost, že budou trpět hyperaktivitou či podlehnou drogám.

PRAHA

Muži, kteří si myslí, že až po čtyřicítce založí rodinu, musí počítat s tím, že jejich dítě bude mít horší zdraví, než kdyby ho měli v pětadvaceti. A taky mu to nemusí jít příliš dobře ve škole. Dokázala to nejnovější vědecká studie, která teď vyšla v prestižním medicínském časopise JAMA ve Spojených státech.

Šetření, které provedla univerzita v Indianě a švédský Institut Karolinski na vzorku 2,6 milionu lidí, dokázalo, že otcové ve věku nad 45 let mají mnohem vyšší pravděpodobnost, že zplodí nemocné dítě, než muži ve věku 24 let. U spermatu starších otců je totiž vyšší riziko, že vzniknou genetické mutace. Například až třináctkrát pravděpodobnější je vznik hyperaktivity u dětí. Dvakrát vyšší je i pravděpodobnost duševních poruch, a riziko maniodepresivní psychózy je dokonce pětadvacetinásobné. A to není vše. Dvaapůlkrát je vyšší pravděpodobnost, že potomek spáchá sebevraždu. A se stejně vysokou pravděpodobností jejich dítě snáze podlehne drogám nebo jiné závislosti. Tyto děti narozené starším otcům nad pětačtyřicet let navíc mají horší školní výsledky, jak dokázala obsáhlá studie. Je to poprvé, co se vědcům podařilo dokázat, že záleží nejen na věku matky, ale i na stáří otce. Byť například i slavný komik Charlie Chaplin zplodil svého posledního potomka, a to zdravého, v sedmdesáti letech. "Člověk se vždycky bojí, aby dítě bylo zdravé, ať je vám dvacet nebo padesát. Davídek je naštěstí zdravý jako buk, takže jsme rádi," říká o svém pozdním otcovství devětapadesátiletý hudebník Michael Kocáb, který má dvouletého syna.

Autista, nebo génius?

"Zdraví dítěte je vždycky trochu loterie. Ale taky jsem mluvil s jedním genetickým inženýrem, který mi tvrdil, že se během života do genů člověka otiskuje to, co prožil. A když byl úspěšný, tak děti pozdních rodičů mají větší šanci na to, obdržet taky úspěšné geny," dodává Kocáb.

A není v Česku výjimkou, ve starším věku si děti pořídil třeba i zpěvák Karel Gott či bavič Karel Šíp.

Lékaři se však spíše setkávají s dětmi starších otců, které mají poruchy. "Pozorujeme to už delší dobu. Zatímco zásoba vajíček se u matky vytváří už v dětství a jejich počet je dán od narození, tak spermie se obnovují neustále. A platí, že čím starší otec, tím poškozenější jsou," říká neurolog Jan Hadač.

A genetik Milan Macek jej doplňuje: "Jde o klíčovou studii. Doposud se upozorňovalo jen na věk matek, který zase souvisí s rizikem Downova syndromu. Všichni si u nás myslí, že otcové jsou z hlediska věku beztrestní. Není to pravda. Prudce narůstá problém mentálních retardací a autismu, když muži odkládají otcovství. Pozorujeme to posledních deset let a teď konečně vznikla velká objektivní studie," říká významný genetik.

Trochu to může znít jako návod, aby si muž v mládí nechal zmrazit spermie pro pozdější použití, jenže, jak říká Milan Macek, život není jen o spermiích. Starší otec je pro dítě problematický model i z hlediska společenského. Málokterý sedmdesátník asi bude chtít jít s potomkem lyžovat nebo později v osmdesáti zvládne pubertu.

FAKTA:

Nebezpečné diagnózy

Jak mohou dopadnout děti starších otců, představuje studie v medicínském časopise JAMA. Autismus těmto dětem hrozí více než třikrát častěji než dětem mladších otců. Třináctkrát častější je diagnóza ADHD (hyperaktivita). Až pětadvacetkrát častěji hrozí dětem psychické nemoci, například bipolární poruchy. Dvaapůlkrát častěji mají tyto děti sklon k sebevraždám a také k horším školním výsledkům.

Zdroj: JAMA
       

©2000-2015 Alfa Human Service