Vodicí pes, co neštěká

Metro 26. 2. 2014

Je jediný v Evropě. V Praze můžete potkat vodicího koníka Katrijn.

Hnědobílý koník Katrijn budí pozornost všude, kam přijde. Vyvolává řadu reakcí kolemjdoucích, zejména v okamžiku, kdy si lidé uvědomí, že v tramvaji nebo metru nestojí pes, ale skutečně kůň, byť zakrslý. "Jedná se o pilotní projekt, je to jediný vodicí kůň v Evropě," vysvětluje Zuzana Daušová ze společnosti Helppes, která ze zabývá výcvikem slepeckých psů.

Ale vodicí psi se podle ní o práci bát nemusí, koně je nikdy nenahradí. "Kůň zvládne totéž co vodicí pes, ale nikdy ho plně nenahradí," potvrzuje Daušová. Koně potřebují bezbariérové prostředí, po schodech do autobusu nebo tramvaje nikdy nevylezou. Pomoct by mohli především lidem, kteří mají zkušenost s koňmi nebo kromě zrakového handicapu mají i nějaký pohybový – o vodicího koně se na rozdíl od psa můžete klidně opřít. Kůň je taky parťák na celý život, na rozdíl od psa se totiž běžně dožívá třiceti čtyřiceti let.

Problém není ani s koblihami, tedy koňskými bobky. Koník vydrží déle než pes a v případě potřeby může dostat pytlík podobný, jako mají třeba koně městské policie

©2000-2015 Alfa Human Service